Espresso. Druh kávového nápoje, který dosud motá Čechům hlavu, ačkoli zdaleka patří mezi ty nejoblíbenější. Preso, expresso, presíčko či piccolo totiž nemají s espressem nic společného, jen to, že mnozí je za espresso zaměňují či jimi název espressa komolí. Espresso je přece jen jedno, alespoň to pravé. Pojďme si v tom konečně udělat jasno a říct si o téhle geniální stálici ve světě kávy první poslední. 🙂
Espresso je jedním z mnoha způsobů, jak si kávu připravit. Jeho příprava vyžaduje kvalitní vybavení a zkušenosti, ale když se podaří, to pravé espresso poznáte podle omamné vůně, silné bohaté chuti i na první pohled díky husté cremě. Ano, je to ta káva, kterou vám donesou v maličkém šálku a která má vrstvu lahodné husté pěny. Možná proto u nás vznikl nešvar nazývat espresso piccolem, tedy malou kávou, ale nic takového ve skutečnosti neexistuje. Zkuste si například v Itálii, domovině espressa, objednat piccolo – baristé na vás budou jen nechápavě koukat.
Espresso nádherně voní, má výraznou chuť, na povrchu hustou krémovou pěnu a jeho konzistence je hustší než třeba u kávy, kterou si připravíte doma za pomocí alternativních metod. Může za to specifičnost jeho přípravy – připravuje se ze zhruba 7 gramů čerstvě umleté kávy a asi 25 až 35 mililitrů vody o teplotě okolo 90 stupňů za tlaku 9 barů. Vytéká z kávovaru 20 až 30 vteřin.
Espresso se zrodilo se vznikem prvních prototypů kávovaru, tedy v období průmyslové revoluce a objevu síly páry. První takový přístroj pochází z roku 1884 a jeho autorem je Ital Angelo Moriondo. Nepřipravovala se v něm káva pro jednoho či dva zakázníky, jako je tomu dnes, ale pro více kávomilů do velké nádoby.
V průběhu let prošel tento přístroj mnohými patenty a postupně ho vylepšovali různí kávoví nadšenci. Jedním z nich byl i Desiderio Pavoni, který poté založil dnes již zavedenou firmu La Pavoni – ta vyrábí kávovary dodnes .
Popularita espressa stoupala především díky rapidní urbanizaci v Itálii, kdy se espresso bary stávaly místem setkávání lidí. Ve 20. století se v takových barech pila káva ještě ve stoje. Do celého světa se poté espresso rozšířilo díky cestovnímu ruchu. Díky za to!
V kavárnách narazíte na další variace na espresso, jak se v nich tedy vyznat?
Espresso lungo je prodlouženým espressem, to znamená, že má stejnou dávku kávy (tedy zhruba 7 gramů), ale dolije se horkou vodou. V některých kavárnách vám vodu přidají do espressa baristé, někde vám zase spolu s šálkem espressa dodají konvičku s horkou vodou. Můžete se také setkat s tím, že v některých kavárnách je espresso lungo synonymem pro americano.
Espresso doppio znamená dvojité espresso, tedy dvojitou dávku kávy (14 gramů) a dvojitou dávku vody (60-70 ml). Pokud potřebujete pořádně nakopnout a probrat, je espresso doppio tou správnou volbou.
Ristretto si Italové s oblibou dopřávají několikrát denně. Připravuje se také ze 7 gramů kávy, ale od espressa se liší dobou přípravy a objemem. Ristretto má asi 20 mililitrů a teče 18 vteřin. Je tedy menší a ještě silnější než espresso.
Espresso je základem pro přípravu mnoha dalších kávových nápojů. Připravuje se z něj cappuccino, oblíbené flat white, caffé macchiato (espresso s trochou mléčné pěny) a caffé latte (prodloužené nebo dvojité espresso s mléčnou pěnou, má dvě vrstvy), café latte macchiato (mléčná pěna, espresso a horké mléko, má tři vrstvy), irská káva, osvěžující affogato a někdy také frappé, i když v Řecku, odkud tento osvěžující nápoj pochází, ho připravují z instantní kávy – musíte si říct o espresso freddo. A tím výčet ani zdaleka nekončí.
Parametry přípravy espressa bohužel nelze až na pár výjimek nahradit alternativními metodami, takže jich docílíte především za použití kvalitního kávovaru. Nezapomeňte si přečíst návod, jak si připravit espresso doma.
Pokud se vám kvůli přípravě espressa nechce pořizovat kávovar, můžete se výrazné chuti tohoto kávového nápoje dosáhnout pomocí šikovného ručního pákového stroje nebo se jí alespoň přiblížit, třeba pomocí moka konvičky.
A co Vy? Patříte mezi milovníky espressa? 😉
*Použité fotografie: náhledový obrázek: Scott Schiller, na základě licence CC BY 2.0, flickr.com