Nahlédněte do mé kávomilské kuchyně

Kuchyň je bezesporu místem číslo jedna, co se týče domácí přípravy kávy. Kde jinde bychom měli vše potřebné hezky po ruce než právě u naší kuchyňské linky? Jste-li tedy nenapravitelný kávomil jako já, není rozhodně na škodu si kuchyň své vášni pro horkou voňavou kávu uzpůsobit. V tomhle článku vám ukážu, jak jsem si s vybavením kuchyně poradila já, aby se mi v ní káva připravovala s radostí. Pojďte nahlédnout do mé kávomilské kuchyně. 🙂

Když jsem v srpnu 2021 kupovala starý byt 1+1 o výměře 31 metrů čtverečních, už jsem měla poměrně jasnou představu, jak si v něm kuchyň zvelebím. Má vysněná kuchyň měla být plná světla, minimalistická, ale útulná, praktická, a hlavně uzpůsobená na míru mé lásce k vaření, pečení a především domácí přípravě kávy. Jelikož prostor, který jsem měla k dispozici, nebyl zrovna velký, věděla jsem, že budu muset volit chytrá řešení, aby se mi vše potřebné do budoucí kuchyně vešlo včetně mě, až se tam budu ohánět s kávomlýnkem a vařečkou. Nebudu vás tu nudit detaily kompletní rekonstrukce, kdy z původní kuchyně zbyly jen holé stěny a holá podlaha, a rovnou vám ukážu, jak jsem si kuchyň vybavila a proč zrovna takhle.

Jelikož je můj byt opravdu maličký a disponuje dvěma místnostmi (kuchyň + obývák, ložnice a pracovna v jednom), chtěla jsem, aby byl nábytek v obou místnostech barevně sladěný. Vždy se mi líbily kuchyně provedené v minimalistické bílé, takže pro mě tohle nebyl žádný hlavolam. Tuhle variantu jsem zvolila také proto, že bílá opticky zvětšuje prostor a umožňuje různé zajímavé kombinace s jinými materiály a barvami. A ani tady to pro mě nebyl těžký výběr, sáhla jsem po kombinaci bílé, dubu sonoma, antracitu a žluté.

Bílá barva zde převládá. Bílé jsou zdi, skříňky kuchyňské linky a obklady nad linkou. Dub sonoma vévodí pracovní ploše, poličce na zdi, policím v regálu a jídelnímu stolu. Lednice a poté drobné detaily jako úchytky šuplíků, nohy stolu a židlí, kovová konstrukce poličky a regálu jsou vyvedené v antracitové barvě. A nakonec žluté jsou potahy židlí, aby se v místnosti vyskytoval také nějaký z teplých odstínů a spolu s pokojovými kytkami celý prostor zútulňoval.

Možná se ptáte, proč žlutá? Může za to mé čtenářské křeslo. Když jsem bydlela v podnájmu, snila jsem o žlutém ušáku, ve kterém si budu moci od rána do večera číst zachumlaná do deky s hrnkem kávy v ruce. A když jsem pak tenhle ušák našla na Favi, přesně takový, jaký jsem si představovala, veškeré mé plány ohledně vybavení bytu po rekonstrukci se točily právě okolo něj. Žlutá je výrazná barva, kterou nelze zkombinovat s čímkoli, takže se tohle křeslo stalo takovým středobodem mých interiérových návrhů. A pokud by vás zajímalo, jak jsem si zařídila svůj čtenářský koutek, napsala jsem o tom článek na blogu.

Pojďme ale zpátky do kuchyně a k tomu, co vás určitě zajímá nejvíc. Jak jsem si kuchyň vybavila na míru své kávomilské vášni? Rohu kuchyňské linky vládne můj černý retro pákový kávovar od Ety. Ten používám, když připravuji kávu návštěvám a také když mám chuť na lahodné espresso s hustou cremou. Tenhle přístroj se nezdá, ale kávu připravuje na výbornou. Hned vedle něj stojí elektrický mlýnek, také v černé a také od Ety, ve kterém melu kávová zrnka najemno pro přípravu espressa. Dostala jsem ho darem ke kolaudaci bytu a zprvu jsem byla poněkud skeptická k tříštivým nožům (vždyť vám tu neustále otloukám o hlavu, že byste si měli pořizovat mlýnky jen s mlecími kameny). Odvádí ale dobrou práci a káva se v něm nepřepaluje.

Jedna z kuchyňských skříní v horní řadě je věnovaná dalšímu vybavení pro domácí přípravu kávy. Najdete tam vakuovou dózu, ve které uchovávám kávová zrnka hezky voňavá a čerstvá, konvičku na šlehání mléka, pokud si hosté přejí cappuccino, odvápňovač kávovaru, hrnky a šálky a balení zrnkové kávy. Na vše dosáhnu pohodlně z jednoho místa, což byl samozřejmě záměr. Holt priority milovnice kávy. Navíc, když tu skříňku otevřu, line se z ní opojná vůně kávových zrnek, což je samozřejmě moje nejoblíbenější vůně na světě. 🙂

Obzvláště pyšná jsem na nástěnnou polici na zdi vedle ledničky. Tohle byl další z úlovků, který jsem našla na FAVI, a o kterém jsem už ani nedoufala, že se mi ho podaří najít. Někdy si něco vysníte, ale ne a ne to vypátrat přesně v té podobě, jakou jste si usmysleli. Já měla štěstí, a i po měsících po dokončení kuchyně se na tenhle dekorativní i praktický detail zálibně koukám. I tohle je totiž takový kávomilský koutek. Jedna z poliček je věnovaná hrnkům na čaj i na kávu v šedé a černé barvě, na další jsem postavila kořenky, můj milovaný aeropress a ruční kávomlýnek. Na horní polici stojí pokojové kytky, které se mi uspokojivě rozrůstají a tvoří takový malý estetický prales.

Do rohu místnosti jsem také nedávno pořídila malý regál. Nahoru jsem postavila stojan na víno, o úroveň níž své kuchařky a časopisy s recepty (co by byla káva bez zákusku a mlsání?) a ve spodní části schovávám mlsací doupě. Kdykoli mám chuť na svou oblíbenou čokoládu s 85% kakaa nebo nějakou jinou pochutinu, najdete mě právě tady, jak se přehrabuji v zásobách.

Neocenitelným pomocníkem při hledání toho, co jsem si pro svou kuchyň usmyslela, mi bylo Favi. Tenhle vyhledávač nábytku a interiérových dekorací nabízí obrovský výběr různých značek a dodavatelů na jednom místě a navíc má skvělý filtr, který vám v tom všem umožní vyhledat přesně to, co si představujete. Určitě mi dáte za pravdu, že vyhledávat „kuchyňský stůl“ na široširém internetu vám dokáže pořádně zavařit hlavu a dříve nebo později se ve všech těch nabídkách ztratíte. Na Favi najdete úplně všechno, co se nějak týká interiéru. Stačí jednoduše zadat, co hledáte, kolik jste ochotní za to zaplatit, jakou barvu, materiál a styl sháníte a v neposlední řadě můžete také zadávat požadované rozměry a mnoho dalšího. Pak už se jen prokliknete do obchodu, objednáte a nový nábytek či vybavení jsou na cestě k vám.

A co vy? Jak jste si vy vybavili svou kávomilskou kuchyň? Nebo se na to teprve chystáte a sbíráte inspiraci? Napište mi o tom do komentářů! 🙂

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Petr napsal:

    Máte to moc pěkný 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.