Vše, co jste chtěli vědět o café latté macchiato

Mléko dole, uprostřed proužek kávy a nahoře mléčná pěna. To je café latte macchiato. Oblíbili si ho zejména ti, kdo mají radši slabší, spíše mléčnou kávu a komu nestačí pár doušků espressa.

V překladu znamená café latte macchiato kávu se skvrnitým mlékem. Svůj název dostalo podle své přípravy – když totiž do našlehaného horkého mléka nalijete espresso, mléko se tím „poskvrní“. Café latte macchiato je variantou podobného kávového nápoje – café latte, o kterém si více povíme v článku.

 

Jak vypadá café latte macchiato?

Café latte macchiato poznáte jednoduše. Podává se ve vysoké sklenici (to aby krásně vynikly jeho vrsty), která má objem 0,3 l. Dole na dně sklenice se často utvoří proužek teplého mléka, pak je tu espresso a nakonec vrstva mléčné pěny, do níž vám může barista technikou latté art nakreslit něco hezkého.

Jak vznikají tyto tři vrstvy? Baristé si nejdříve našlehají mléko a nalijí ho do sklenice. Po určité době (asi za půl minuty) se oddělí mléko od mléčné pěny, a teprve tehdy se přilévá espresso, které vám na povrchu udělá „skvrnité“ mléko.

latte_macchiato

Zdroj: piccoloneexistuje.cz

 

Historie café latte macchiata

Věděli jste, že prý café latte macchiato vzniklo díky italským dětem? Těm se moc nelíbilo, když si rodiče na večírcích a dýcháncích popíjeli kávu a na ně se nedostalo. Jejich žadonění vyústilo ve vznik café latte macchiato, kde byla spousta mléka a káva spíše jen pro tu správnou barvu. Café latte macchiato tehdy vypadalo jinak, jednalo se o mléko bez mléčné pěny. Teprve poté začal tento kávový nápoj nabývat své nynější podoby.

 

Jaký je rozdíl mezi café latte macchiato a café latte?

V českých kavárnách stále vládne zmatek a lidé tyto dva nápoje velice často zaměňují nebo si myslí, že se jedná o tentýž nápoj. Není to ale pravda.

Café latte se připravuje do velkého šálku (viz obrázek), má méně pěny a nemá tři oddělené vrstvy, ale jen dvě. Tvoří ho tedy jen mléčná pěna a espresso (někdy může být dvojité nebo prodloužené). Ve Francii tomuto nápoji říkají café au lait.

Café latte macchiato je variantou café latte. Připravuje se do vysoké sklenice a má tři oddělené vrstvy – mléčnou pěnu, espresso a horké mléko.

caffe_latte

Zdroj: piccoloneexistuje.cz

 

Příprava café latte macchiata

Café latte macchiato se připravuje z espressa, pro jeho přípravu tedy potřebujete kvalitní kávovar s tryskou na našlehání mléčné pěny a kávomlýnek. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Nemáte kávovar a nechce se vám kupovat drahé vybavení? Nemusíte zoufat, doma si můžete připravit domácí variantu tohoto kávového nápoje. V tomto článku vám poradíme, jak na café latte macchiato s pomocí alternativních metod přípravy kávy.

A co Vy? Máte rádi café late macchiato či café latte? Nebo spíše dáváte přednost espressu či cappuccinu? 😉

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Ingrid Eulenfan, na základě licence CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.