Espresso se nepovedlo? Čtěte, jak to udělat líp

Udělat espresso je někdy přímo vědní disciplína. Příprava espressa chce cvik, praxi, šikovnou ruku a správné vybavení. Pokud ho děláte poprvé, je možné, že se vám nepovede. Nemusíte ale zoufat. V tomhle článku vám poradíme, v čem bude nejspíš zakopaný pes a jak to příště udělat lépe.

Pro přípravu espressa si doma bez kvalitního kávovaru nevystačíte. Stejně tak potřebujete čerstvou kávu umletou v kávomlýnku těsně před přípravou a nejlépe také předem nahřáté šálky. A navíc je třeba, abyste dodrželi postup přípravy espressa, aby se vám tento božský nápoj opravdu povedl.

Není to jednoduché, ale to neznamená, že se to nedá zvládnout. S trochou praxe a metodou pokus omyl na to určitě přijdete. A snad vám pomůže i tento článek, ve kterém se zaměřím na konkrétní příčiny, proč se příprava espressa nepovedla, a přidám i tipy, jak to příště udělat lépe.

Podrobný postup přípravy espressa v domácích podmínkách si můžete přečíst tady. Pokud chcete vědět o espressu víc (včetně toho, jak má vypadat to jediné a správné espresso), mrkněte na tenhle článek.

 

Espresso se nepovedlo, protože…

…jste kávu umleli na nesprávnou hrubost

K přípravě espressa se doporučuje kávu umlít na jemno tak, aby její konzistence připomínala polohrubou mouku. Obecně platí, že když vám espresso vytéká příliš pomalu, vytékají jen kapky nebo káva neteče vůbec, zvolili jste příliš jemné mletí. A naopak pokud espresso vytéká rychleji, než by mělo, umleli jste kávu příliš nahrubo.

 

…vaše zrnková káva nebyla dostatečně čerstvá

Kvalitní a čerstvá zrnková káva je základ pro dobré espresso a vůbec jakoukoli kávu. Čím kávu skladujete déle, její čerstvost klesá a aroma pomalu vyprchává, proto vám tu nejlepší možnou a nejvýraznější chuť zaručí právě čerstvá káva. Jak poznáte kvalitní zrnkovou kávu se dočtete v tomto článku.

 

…do páky jste nasypali málo nebo moc kávy

Pokud do páky nasypete příliš mnoho kávy, espresso vám poteče pomalu nebo vůbec a pravděpodobně se vám spáli. Pokud do páky naopak nasypete příliš málo kávy, espresso proteče až moc rychle a nejspíš dosáhnete nevýrazné až žádné chuti. Do jednopáky nasypejte jednu dávku (asi 7,2 gramů kávy), do dvoupáky dvojitou dávku.

 

..jste kávu špatně napěchovali do páky

Po nasypání kávy do páky přichází další důležitý moment – musíte kávu správně napěchovat. Káva v páce by měla být rozprostřená rovnoměrně a její povrch by měl být hladký. Jakmile je na jedné straně více kávy než na druhé, espresso se nevyextrahuje správně, bude vytékat z jedné strany více. Kávu napěchujte do páky temperem tak, aby v páce držela, i když ji překlopíte. Neopírejte se do toho ale příliš, ideální je opřít se do páky temperem zhruba silou 20 kilogramů. Pokud zatlačíte větší silou, bude espresso vytékat pomaleji a můžete ho přeextrahovat.

 

….vaše náčiní není čisté

Pravidelná údržba vašeho kávovaru, kávomlýnku a dalších pomůcek je nezbytná, zvlášť u přípravy espressa, v jehož chuti se odrazí každý detail přípravy. Dbejte na to, abyste měli vše důkladně očištěné, protože se drobné zbytky kávy či jiné neplechy usazují v přístroji a stávají se z nich usazeniny a nečistoty. A právě přes ně natéká vaše káva do šálku.

 

…nechali jste kávu v páce příliš dlouho

Jakmile kávu napěchujete do páky, ihned ji vložte do kávovaru a zahajte přípravu espressa. Pokud jste páku vložili a přípravu si nechali na později, nejspíš jste to na chuti poznali. Káva totiž ztrácí velice rychle čerstvost, když ji umelete, a navíc dochází k jejímu pomalému přepalování.

 

…voda byla příliš horká

Stejně jako u domácí přípravy kávy platí, že voda k přípravě espressa nesmí být příliš horká, protože by mohla kávu spálit. To se pak samozřejmě projeví na výsledné chuti. Ujistěte se, že máte na kávovaru nastavenou teplotou v rozmezí 85 až 95 stupňů Celsia. Nižší či vyšší teplota není pro přípravu espressa vhodná.

Co vy a příprava espressa? Jak se vám daří? 😉

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Brian PDX, na základě licence CC BY-SA 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.