Domácí příprava kávy 2.: Kvalitní zrnková káva

V druhém díle naší série článků, jejímž úkolem je uvést Vás do světa domácí přípravy kávy, si řekneme něco o tom, co k přípravě kávy v domácím prostředí potřebujete a budeme se věnovat té nejdůležitější položce – kvalitní zrnkové kávě. Řekneme si, jak ji poznáte, kde ji seženete a kolik stojí.

Možná Vás to překvapí, ale k domácí přípravě kávy jsou nezbytné jen tři věci:

 • kvalitní zrnková káva
 • mlýnek na kávu (protože nic nechutná lépe jako čerstvě namletá káva)
 • něco, v čem si kávu připravíme

Vše ostatní už záleží na Vašich preferencích. O zbylých nezbytnostech si řekneme v dalších dílech tohoto seriálu, teď si však posvítíme na první z nich, na které to všechno závisí.

 

Kvalitní zrnková káva

Kvalitní zrnková káva je základem všeho. Pokud máte nekvalitní, pak už vám nepomůže nic a pravděpodobně dostanete jen něco na úrovni instantní kávy. Proto doporučujeme věnovat výběru kávy pozornost, vyplatí se vám to. Vyvarujte se také nákupu velkých balení kávy, nejlepší je kupovat kávu po maximálně 250 gramových baleních, pokud ji chcete udržet čerstvou a voňavou. Aroma totiž bohužel nevydrží věčně a po otevření začíná káva „pracovat“, zejména ta již pomletá (z tohoto důvodu je také nejlepší kupovat zrnkovou a pomlít si ji doma hezky zčerstva před přípravou).

 

Jak se pozná kvalitní zrnková káva?

Základní rozdíly mezi opravdu kvalitní kávou a kávou, které byste se raději měli vyhnout, výborně shrnuje Roman Vaněk z Pekla na talíři v tomto krátkém videu.

Kvalitní zrnkovou kávu poznáte jednoduše, není to žádná věda. Zde jsou základní znaky (ne)kvalitní kávy:

 1. Zrnka by neměla být nedopražená (příliš světlá) ani přepražená (příliš tmavá či mastná).
 2. Neměly by mezi nimi být žádná zdeformovaná zrna ani úlomky. Zrna by měla být celistvá, stejné velikosti i barvy. Neměla by být olejnatá.
 3. V kvalitní zrnkové kávě také nemají co dělat zrna napadená hmyzem větvičky, kamínky či jiní neřádi.
 4. Ke kvalitní zrnkové kávě naopak patří silné aroma a vůně. Pokud vám káva nevoní, nebude vám ani chutnat.
 5. Platí zde jednoduché pravidlo – kvalitní zrnková káva hezky vypadá a omamně voní.

 

Kde sehnat kvalitní zrnkovou kávu?

Trh s kávou se rozrůstá každým dnem, dnes se na něm podílí více než padesát zemí světa. Při výběru máte tudíž neuvěřitelnou spoustu možností, jak co se týče chuti dané kávy, tak země původu, aroma, barvy, popřípadě značky. I tady vám ale můžeme dát pár tipů, kde kvalitní zrnkovou kávu seženete.

Nekupujte zrnkovou kávu v supermarketu, tam na opravdovou kvalitu narazíte spíše náhodou. Navíc většinou nevíte, co kupujete, protože mnohé nekvalitní kávy se skrývají za známou značku či halasnou reklamu, která vám slibuje to, co nejspíš nedostanete. A pokud je zrnková káva příliš levná (dejme tomu 40 či 50 korun), vyhněte se jí velikým obloukem, protože je s velkou pravděpodobností nekvalitní a navíc škodlivá zdraví.

Porozhlédněte se v ověřených českých e-shopech, které se specializují na kávu. Mezi nejlepší patří e-shop Čerstvá káva, ve kterém najdete širokou nabídku kávy ze všech koutů světa, kterou si sami praží a ručí za její kvalitu.

Dejte šanci českým pražírnám kávy. Spousta z nich odvádí skvělou práci. Doporučujeme MamaCoffe, La Boheme nebo Doubleshot.

Kvalitní zrnkovou kávu také seženete v kavárnách či specializovaných obchodech, kde vám ochotně poradí.

 

Kolik stojí kvalitní zrnková káva?

Ceny se většinou pohybují pod 100 korun za 100 gramů kávy a více než 150 korun za 250 gramů kávy. Záleží samozřejmě na typu kávy i značce (třeba cibetková káva jakožto vyhlášená specialita mezi kávomily vás vyjde podstatně dráž, stojí třeba i přes 1000 korun). Jak vidíte, ne všechno kvalitní musí být předražené. Počítejte s námi:

Naše oblíbená káva z Guatemaly stojí 169 korun a je v ní 250 gramů kávy. Při jedné porci zhruba 7-8 gramů vás každý šálek kávy vyjde přibližně na 5 korun.

Když si to porovnáme s „kávou“ z automatu za minimálně 10 korun, domácí příprava kávy z toho vychází podstatně lépe.

O instantní kávě ani nemluvě. Třeba Nescafe Gold Crema stojí 150 korun, je to však jen 100 gramů. Jedna porce vás tedy vyjde zhruba na 10,5 koruny.

Jak vidíte, zrnková káva tedy není o nic dražší než káva instantní či jiná, mnohdy vyjde dokonce levněji a bez pochyby chutná lépe.

A co Vy? Kupujete zrnkovou kávu? Jaká je Vaše nejoblíbenější? 😉

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Martina napsal:

  Rada bych podotknula ze kalkulace ceny instantni kavy neni spravna, protoze instantni kavy se na jednu porci spotrebuji cca 2-4 gramy, ne 10.

  • Markéta napsal:

   Řekla bych, že je to asi hodně individuální. Znám lidi, co si instatntní kávy dají lžičku, a lidi, kteří si do hrnku dají pořádný kopec. V článku jde spíše o hypotetickou úvahu. 😉

 2. Jana napsal:

  Existuje kávovar, který by mi připravil espreso z klasické mleté kávy?

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Jano, co máte na mysli klasickou mletou kávou? Něco ve stylu Jihlavanky? 🙂 Kávovary jsou různé, takže ano, zvlášť do pákového kávovaru můžete dát umletou kávu dle svého gusta. Obecně ale platí, že čím kvalitnější káva (pro přípravu espressa se doporučují espresso směsi) a umletá těsně před přípravou, tím lepší chuť espressa. Nevím tedy, co by třeba z Jihlavanky vzniklo, ale asi by to espresso z kavárny moc nepřipomínalo. 🙂

 3. Erika napsal:

  Dobrý den, mohu se prosím zeptat, zda je tu někdo, kdo má zkušenosti s kávou této zn. http://www.mountain-gorilla.cz/ Líbí se mi jejich přístup – nákupem kávy přispěji na záchranu goril 🙂

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Eriko, o tom projektu jsem nikdy neslyšela, ale určitě na něj mrknu. Není nad to, když si člověk koupí dobrou kávu a ještě tím může přispět k něčemu dobrému. Díky za tip a přeju pěkné svátky! Markét 🙂

 4. Erika napsal:

  No, právě… Mě tohle velmi zaujalo. Navíc, káva vypadá, že se bude jednat o opravdu kvalitní kousky! Tak taky mrkni a pak si dame vědět. Také také přeji 🙂

 5. Míša Malá napsal:

  Tak holky, já tuhle kávu kupuju a je skvělá 🙂

 6. Anna Bártová napsal:

  Kupuji brazilskou kávu v Tchibo prodejně, protože je prý vhodná na citlivý žaludek, ale už s ní nejsem také spokojená, obsahuje dost kousků zrn, některá i tmavší a jak jsem se teď dívala na video pana Vaňka, tak to není v pořádku. A to je káva dost drahá 500 g za 250 Kč. A neúplná a tmavá zrnka obsahuje téměř každá značka, tak ať mi někdo poradí, co s tím. Tak ráda bych kupovala kvalitní kávu.

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Anno, nemůžu soudit, jestli je Tchibo káva dobrá nebo ne, protože jsem se jí zatím záměrně vyhýbala. Navíc cena 250 korun za půl kila kávy je poměrně nízká, což může naznačovat horší kvalitu. Já sama se vyhýbám značkovým kávám a kupuji zrnkovou kávu ve své oblíbené kavárně. Doporučuji vám dělat to samé. Zajděte si do své oblíbené kavárny, kde máte možnost zakoupit si čerstvou zrnkovou kávu, poraďte se s baristy, která je pro vás nejvhodnější, a kupte si třeba jen 100 gramů na vyzkoušenou (a taky aby jste měla zrnka čerstvá). Pokud je ve vašem bydlišti někde vlastní pražírna kávy, zkuste ji také navštívit. Kvalita zrn je o dost jinde než u značkových káv. A další možností je nechat si poslat kávu, kterou doporučuju na této stránce. http://www.cerstvakava.cz/cerstva-kava/#a_aid=895821 V eshopu vám také ochotně poradí a mají široký výběr. 😉 Držím palce, Markét.

 7. Anna Bártová napsal:

  Díky za váš názor, zkusila jsem i pražírnu v našem městě, ale nic moc a dnes jsem si koupila brazilskou kávu Santos, zrna světlá, ale žádná vůně, takže jsem ji vylila, na sáčku datum pražení 3. 1., což je už dost dlouhá doba. Potřebuji jemnou kávu pro citlivý žaludek, ale nemohu se trefit. Budu tápat dál.

  • Markét napsal:

   Hmm, ještě přemýšlím, jestli by nestálo za pokus napsat do české pražírny https://www.mamacoffee.cz/. Z osobní zkušenosti vím, že mají kávu opravdu kvalitní a vypiplanou. 🙂 Bohužel už ale nevím, jaká káva se hodí na citlivější žaludek, ale s tím by už vám mohli poradit oni. Zkuste jim napsat, mají také eshop nebo dodávají kávu do kaváren, kde byste ji mohla ozkoušet přímo na místě.
   Co se týče data pražení, nemusí to být nutně příliš staré, protože v sáčku káva nepřijde do styku se vzduchem, je jakoby vakuovaná a po otevření čerstvá.
   Mějte se hezky, Markét

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *