Elektrické mlýnky na kávu

Dejme tomu, že vám váš ruční mlýnek na kávu už přestává stačit. Buďto opravdu nemáte čas si zrnka před přípravou vzorně umlít nebo nepřipravujete kávu jen pro sebe a mletí pro několik dalších lidí se dost protáhne. Pak by se vám s největší pravděpodobností hodil elektrický mlýnek na kávu. A já vám ráda pomůžu s výběrem toho pravého elektrického mlýnku pro vás. 🙂

O tom, jak si vybrat vhodní kávomlýnek a proč byste měli kávová zrnka umlít vždy těsně před přípravou, už jsem se rozepsala v tomto článku. Také jsem sepsala kritéria, která je potřeba při výběru mlýnku zohlednit, a snad jsem vám tak pomohla rozhodnout se, zda zvolit ruční nebo elektrický mlýnek. Jelikož jste se proklikli na tento článek, hádám, že jste se rozhodli pro ten elektrický. Jaký elektrický mlýnek si tedy vybrat? Pojďme na to.

Jaký elektrický mlýnek vybrat?

Zaměřte na mlecí mechanismus mlýnku. Vyhněte se všem až podezřele levným elektrickým mlýnkům, protože ty melou pravděpodobně pomocí nožů či jiných nepříliš šťastných způsobů a zrnka tak rozbíjí za vysokých otáček, tudíž nemelou a přepalují. Nejlepší je zvolit mlýnek s mlecími kameny, které zajistí rovnoměrné namletí kávy.

Vyberte si také takový mlýnek, který si můžete nastavit podle své potřeby. Zohledněte způsob, jakým si kávu připravujete a na jakou hrubost tedy kávová zrnka potřebujete umlít, a podle toho vybírejte mlýnek. Pokud si s hrubostí nevíte rady, vše se dočtete v tomto článku. Zvláštní pozornost věnujte výběru elektrického mlýnku, pokud si připravujete espresso nebo kávu v džezvě, protože tyto přípravy vyžadují jemně až velmi jemně umletou kávu, což neumí všechny kávomlýnky, nebo alespoň ne kvalitně. Je třeba se ujistit, že to vámi vybraný mlýnek opravdu zvládne na jedničku a bez potíží.

Určitě také zvažte, kolik kávy potřebujete naráz umlít, a podle toho vybírejte velikost mlýnku. Bylo by zbytečné vybrat si malý kávomlýnek a pak v něm mlít potřebné množství kávy na víckrát.

Nezapomeňte také vzít v úvahu, že i kávomlýnek je potřeba pravidelně čistit. Nechcete, aby vám v něm staré částečky zrnek dělaly neplechu a obíraly vás tak o chuť a aroma výsledného šálku. Více o čištění mlýnků na kávu jsem se rozepsala na konci tohoto článku.

Mrkněte třeba na tenhle mlýnek DeLonghi. Umele vám kávu až na 12 šálků, má nastavitelnou hrubost a hodí se pro pokročilé milovníky kávy. Pozor ale, namlít kávu na velmi jemno pro přípravu v džezvě se mu nedaří, takže v tomhle případě raději volte jiný. Plusem je jeho design, výrobce ho oblékl do elegantního kabátku.

Nebo pokud opravdu nepotřebujete šetřit, zalíbí se vám třeba elektrický mlýnek na kávu Catler, který má hromadu užitečných funkcí, je k němu záruka 36 měsíců, což hovoří i o sebevědomí výrobce, mletí si zde můžete nastavit podle svých nejdivočejších představ. Mlýnek má také velký zásobník na kávová zrna a inteligentní dávkování. Pro kávové majstry ideální. 🙂

Pokud ale opravdu toužíte po špičkové kvalitě, pak vás uspokojí snad jedině profesionální kávomlýnek, který používají baristé v kavárnách. Tomu ale taky odpovídá dost vysoká cena, samozřejmě.

Elektrické mlýnky, jak vidíte, jsou na trhu v různých cenových kategoriích a v různé kvalitě. Doporučuju trochu zapátrat.

Doufám, že objevíte „ten váš“ kávomlýnek, který vám bude dělat jen radost. 🙂

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Michael Muller, na základě licence CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. irena napsal:

  U zmiňovaného elektrického mlýnku De Longhi KG89 nelze nastavit hrubost mletí pro espresso. I při nastavení nejjemnějšího mletí ,nelze kávu použít do pákového espressa (Catler). Káva je pořád hrubá. Škoda. Koupila jsem si novou „mašinku“ na kávu a mlýnek mám bohužel k nepotřebě.

  • Markéta napsal:

   Ahoj, Ireno, podle výrobce zvládá tento mlýnek mletí kávy na espresso dobře. Je tedy možné, že jste dostala vadný kus? Zkuste reklamaci a trvat na vyměnění výrobku nebo využijte svého práva vrátit produkt bez udání důvodu a pořiďte si jiný. Podle zkušeností dalších kávomilů tenhle mlýnek nedá snad jen velmi jemné mletí, například pro přípravu kávy v džezvě. Markét

 2. Vráťa napsal:

  Taky mě zaujal delonghi, konkrétně https://www.equiplo.cz/mlynky-na-kavu/#DeLonghi_DEDICA_KG521M u kterého je možnost mletí přímo do páky kávovaru. Máte s tím praktickou zkušenost, jak pohodlné/praktické/čisté to je? Co jsem koukal, tak ho často zmiňují jako lepší alternativu KG89.

  • Markéta napsal:

   Pěkný den, Vráťo,
   osobní zkušenost s tímhle mlýnkem nemám, já jsem velký fanoušek ručních mlýnků. 🙂 Mrkla jsem ale na různé recenze a YouTube videa a myslím, že to, jak „čisté a praktické“ to je, závisí na vaší šikovnosti. Někdo píše, že mletí přímo do páky kávovaru je bez problémů, někdo zase zmínil, že vždy trochu kávy padá i mimo zásobník nebo se káva lepí na mlýnek kvůli statické elektřině (s tím má ale problém většina mlýnků). Nesetkala jsem se ale s vyloženě negativní recenzí, takže pokud se vám pozdává, běžte do toho. Vždycky máte právo zboží do čtrnácti dnů vrátit, kdyby vám něco nesedělo. 😉
   Tak ať vám káva chutná,
   Markét

 3. Jaroslav napsal:

  Ahoj, Markéto,
  myslíš, že má smysl kupovat levný mlýnek jako tento? Bosch MKM6003 (našel jsem jej na webu chytryvyber.cz). Kávu budeme mlít cca 1x za měsíc. Díky moc.

  • Markéta napsal:

   Pěkný večer, Jaroslave,
   osobně bych do takového mlýnku nešla, ani když ho budete používat jen občas. Mele totiž pomocí tříštivých nožů, což nikdy není příliš šťastné řešení. Je to spíš takový mixer. 🙂 Nechcete raději zvolit ruční mlýnek Lodos Temp, který stojí zhruba stejně, ale odvede mnohem lepší práci? Sama ho používám, recenze je zde: https://kavomil.cz/recenze-mlynek-na-kavu-lodos-temp/. Pokud ale přesto chcete elektrický mlýnek, za něco kvalitnějšího si budete muset připlatit.
   Mějte se hezky,
   Markét

 4. Mlynek pro vareni v dzezve napsal:

  Ahoj Marketo, moc mi chutna turecka kava pripravovana v dzezve. Mas osobni zkusenost s rucnim nebo elektrickym mlynkem ktery dobre zvladne mleti na „prach“? Mlit budeme jednou denne na 2 kavy takze nic profi. Predem diky za odpoved. Michael

  • Markéta napsal:

   Pěkný den, Michaeli. 😉
   Samotné mě káva z džezvy moc nejede, takže s tím osobní zkušenost nemám. Co jsem ale vyčetla, ruční mlýnky značky Lodos, Porlex, Hario nebo Rhinowares by zrnka na jemno umlít měly, ale bude po čase potřeba ladit nastavení hrubosti, protože mlecí kameny se časem mohou uvolňovat. Je tedy možné, že po nějaké době už ruční mlýnek nebude schopný mlít „na prach“ tak dobře a nejspíš si budete muset pořídit nový. Lidé hodně doporučují Lodos Istanbul https://www.cerstvakava.cz/734-rucni-mlynek-na-kavu-lodos-istanbul-stribrny/. I co se týče elektrických mlýnků, je potřeba se před koupí informovat, zda to velmi jemné mletí mlýnek zvládne. Vypadá, že tento by šel: https://www.cerstvakava.cz/1680-elektricky-mlynek-na-kavu-sencor-scg-6050ss/.
   Snad jsem aspoň trochu nasměrovala. 😉
   Mějte se hezky,
   Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.