Domácí příprava kávy 2.: Kvalitní zrnková káva

V druhém díle naší série článků, jejímž úkolem je uvést Vás do světa domácí přípravy kávy, si řekneme něco o tom, co k přípravě kávy v domácím prostředí potřebujete a budeme se věnovat té nejdůležitější položce – kvalitní zrnkové kávě. Řekneme si, jak ji poznáte, kde ji seženete a kolik stojí.

Možná Vás to překvapí, ale k domácí přípravě kávy jsou nezbytné jen tři věci:

 • kvalitní zrnková káva
 • mlýnek na kávu (protože nic nechutná lépe jako čerstvě namletá káva)
 • něco, v čem si kávu připravíme

Vše ostatní už záleží na Vašich preferencích. O zbylých nezbytnostech si řekneme v dalších dílech tohoto seriálu, teď si však posvítíme na první z nich, na které to všechno závisí.

 

Kvalitní zrnková káva

Kvalitní zrnková káva je základem všeho. Pokud máte nekvalitní, pak už vám nepomůže nic a pravděpodobně dostanete jen něco na úrovni instantní kávy. Proto doporučujeme věnovat výběru kávy pozornost, vyplatí se vám to. Vyvarujte se také nákupu velkých balení kávy, nejlepší je kupovat kávu po maximálně 250 gramových baleních, pokud ji chcete udržet čerstvou a voňavou. Aroma totiž bohužel nevydrží věčně a po otevření začíná káva „pracovat“, zejména ta již pomletá (z tohoto důvodu je také nejlepší kupovat zrnkovou a pomlít si ji doma hezky zčerstva před přípravou).

 

Jak se pozná kvalitní zrnková káva?

Základní rozdíly mezi opravdu kvalitní kávou a kávou, které byste se raději měli vyhnout, výborně shrnuje Roman Vaněk z Pekla na talíři v tomto krátkém videu.

Kvalitní zrnkovou kávu poznáte jednoduše, není to žádná věda. Zde jsou základní znaky (ne)kvalitní kávy:

 1. Zrnka by neměla být nedopražená (příliš světlá) ani přepražená (příliš tmavá či mastná).
 2. Neměly by mezi nimi být žádná zdeformovaná zrna ani úlomky. Zrna by měla být celistvá, stejné velikosti i barvy. Neměla by být olejnatá.
 3. V kvalitní zrnkové kávě také nemají co dělat zrna napadená hmyzem větvičky, kamínky či jiní neřádi.
 4. Ke kvalitní zrnkové kávě naopak patří silné aroma a vůně. Pokud vám káva nevoní, nebude vám ani chutnat.
 5. Platí zde jednoduché pravidlo – kvalitní zrnková káva hezky vypadá a omamně voní.

 

Kde sehnat kvalitní zrnkovou kávu?

Trh s kávou se rozrůstá každým dnem, dnes se na něm podílí více než padesát zemí světa. Při výběru máte tudíž neuvěřitelnou spoustu možností, jak co se týče chuti dané kávy, tak země původu, aroma, barvy, popřípadě značky. I tady vám ale můžeme dát pár tipů, kde kvalitní zrnkovou kávu seženete.

Nekupujte zrnkovou kávu v supermarketu, tam na opravdovou kvalitu narazíte spíše náhodou. Navíc většinou nevíte, co kupujete, protože mnohé nekvalitní kávy se skrývají za známou značku či halasnou reklamu, která vám slibuje to, co nejspíš nedostanete. A pokud je zrnková káva příliš levná (dejme tomu 40 či 50 korun), vyhněte se jí velikým obloukem, protože je s velkou pravděpodobností nekvalitní a navíc škodlivá zdraví.

Porozhlédněte se v ověřených českých e-shopech, které se specializují na kávu. Mezi nejlepší patří e-shop Čerstvá káva, ve kterém najdete širokou nabídku kávy ze všech koutů světa, kterou si sami praží a ručí za její kvalitu.

Dejte šanci českým pražírnám kávy. Spousta z nich odvádí skvělou práci. Doporučujeme MamaCoffe, La Boheme nebo Doubleshot.

Kvalitní zrnkovou kávu také seženete v kavárnách či specializovaných obchodech, kde vám ochotně poradí.

 

Kolik stojí kvalitní zrnková káva?

Ceny se většinou pohybují pod 100 korun za 100 gramů kávy a více než 150 korun za 250 gramů kávy. Záleží samozřejmě na typu kávy i značce (třeba cibetková káva jakožto vyhlášená specialita mezi kávomily vás vyjde podstatně dráž, stojí třeba i přes 1000 korun). Jak vidíte, ne všechno kvalitní musí být předražené. Počítejte s námi:

Naše oblíbená káva z Guatemaly stojí 169 korun a je v ní 250 gramů kávy. Při jedné porci zhruba 7-8 gramů vás každý šálek kávy vyjde přibližně na 5 korun.

Když si to porovnáme s „kávou“ z automatu za minimálně 10 korun, domácí příprava kávy z toho vychází podstatně lépe.

O instantní kávě ani nemluvě. Třeba Nescafe Gold Crema stojí 150 korun, je to však jen 100 gramů. Jedna porce vás tedy vyjde zhruba na 10,5 koruny.

Jak vidíte, zrnková káva tedy není o nic dražší než káva instantní či jiná, mnohdy vyjde dokonce levněji a bez pochyby chutná lépe.

A co Vy? Kupujete zrnkovou kávu? Jaká je Vaše nejoblíbenější? 😉

Markéta

Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)

Komentáře
 1. Martina napsal:

  Rada bych podotknula ze kalkulace ceny instantni kavy neni spravna, protoze instantni kavy se na jednu porci spotrebuji cca 2-4 gramy, ne 10.

  • Markéta napsal:

   Řekla bych, že je to asi hodně individuální. Znám lidi, co si instatntní kávy dají lžičku, a lidi, kteří si do hrnku dají pořádný kopec. V článku jde spíše o hypotetickou úvahu. 😉

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *