Nejspíš jste si už všimli, že tady moc českému turkovi nefandím. V tomhle článku vám řeknu proč a proč byste měli dát šanci alternativním přípravám kávy. Pojďme na to. 🙂
Zdá se, že je neporazitelný. Tato stálice českých domácností hravě přežila i příchod mnohých vychytávek v podobě kávovarů či alternativních způsobů připravy kávy a stále zůstává oblíbeným kávovým nešvarem Čechů. Je to rychlé, superlevné a spousta lidí je na turka tak zvyklá, že ani nevyhledává nic lepšího. Já si ale myslím, že je to ohromná škoda.
Kupuje se po obřích baleních v supermarketu za pár korun a prý voní hezky. To, co by na první pohled mohlo vypadat jako normální káva, je ve skutečnosti ale jen velmi nekvalitní káva, jejíž kvality se hravě zamaskují tím, že už se prodává namletá. Vyrábí se totiž ze zrnek podprůměrné kvality, která mají do čerstvosti hodně daleko. Je to zkrátka chuťově nevýrazná (ne-li podřadná) surovina nevalné kvality a tomu odpovídá i výsledný nápoj. (Zajímá vás, jak se pozná kvalitní káva? To se dočtete v tomto článku.)
Hned jak dovře voda, turek se ihned zalévá. A to je právě ta chyba. Kávě (ani čaji) vroucí voda nesvědčí, doporučuje se ji nechat chvilku vychladnout alespoň na 96 stupňů. Když zalijete kávu ještě bublající vodou, spálíte ji a zničíte tím veškerou dobrou chuť, kterou mohla mít.
Dalším nešvarem je, že lógr zůstává na dně šálku, dokud turka nedopijete. Káva by se však měla louhovat maximálně čtyři minuty. Jakýkoli delší kontakt kávy s vodou způsobí, že se do nápoje začnou uvolňovat látky, které nepřejí našemu trávení, odpadní látky jako třísloviny či dokonce karcinogeny a také přebytečný kofein. Tím pádem pijete nápoj s velkým, až nezdravým množstvím kofeinu, a s vyplavenými látkami, které v kávě nemají co dělat. Český turek zkrátka není pro zdraví to pravé, dává zabrat především žaludku a játrům.
Přitom příprava kávy v domácích podmínkách nabízí spoustu mnohem lepších možností jak z hlediska zdraví, tak i chuti, aroma i kvality výsledného šálku. Není to drahé, složité, ani namáhavé a každý si může zvolit alternativní metodu přípravy kávy podle svých možností a preferencí. Vším, co o domácí přípravě kávy potřebujete vědět, vás provede série článků s návody a tipy jak na to. Zdraví máme jen jedno a jak říká jedna z oblíbených kávomilských hlášek: Život je příliš krátký na to, abychom pili špatnou kávu.
Už jste třeba vyzkoušeli pravou tureckou kávu připravenou v džezvě? Je to úplně jiný zážitek. 😉
Co si myslíte o turkovi Vy? Chutná vám? Stále ho pijete nebo jste ho už pít přestali? A pořád ho od vás vyžaduje návštěva? Napište mi o tom do komentářů. 🙂
Ne všechno, co tu píšete, je pravda. Například, když si u mě návštěva řekne o turka, moc radosti tedy nemám, ale použijí kvalitní kávu, kterou si sám pražím. Piju jen espresso italského typu, takže pražím na full city, takže kapku tmavěji, nemaje rád ocet, jak se dnes espresso často připravuje. Vodu taky nechám vychladnout. Jestli je v něčem problém, tak v tom, že lidé jsou schopni u turka sedět klidně hodinu. To pak už je větrák, studený, hnusný, a jak správně píšete, je v něm vylouhováni veškeré svinstvo. Mi žádná alternativa k espresso nechutná, je to všechno řidina.
Děkuji za komentář, Jaroslave. 🙂 Když jsem ten článek psala, měla jsem na mysli toho nejtradičnějšího z nejtradičnějších českých turků, tedy pár lžiček nekvalitního kávového prášku černého jako bota, zalít vroucí vodou a servírovat. Samozřejmě ale máte pravdu, že takhle černobílé to není. Jsem ráda, že turka aspoň trochu zachráníte kvalitnějšími zrnky. I když teda z toho nešvaru, kdy sklenka s turkem sedí na stole hodinu a její majitel ji pak vyzunkne studenou, mi běhá mráz po zádech. 🙂 A zkoušel jste některou z alternativních metod? Ty vám sice přímo espresso nepřipraví, ale kávu umí také výbornou. A třeba takový french press vůbec pracný není, příprava zabere jen pár minut.
Zdravím,
Markét
Rozhodně nejsem pamětník, ale káva se zasádně prodávala pražená nemletá. Např. v obchodech byly elektrické mlýnky. Radikální změna přišla tak od roku 1995-2000 kdy to úplně vymyzelo. Proč asi že?
Pěkný den, Tomáši,
vzpomínám si, že když jsme si jako děti chodili do sámošky (místo ní tu teď stojí Kaufland) pro sladkosti, zákazníci si mleli kávu přímo v obchodě. Byla to ta nejkouzelnější vůně na světě. 🙂 Na druhou stranu je ale skvělé mít vlastní kávomlýnek doma a umlít si zrnka těsně před přípravou.
Mějte se hezky,
Markét
Dobrý den,
čtu tady Váš článek a u toho srkám Vámi nenáviděného Turka (ovšem čerstvě namletého!) a budu ho srkat ještě minimálně půl hodiny. 🙂 Většinou si kávu vařím v moka konvičce, ale když není po ruce, tak jedině „lógr“.
Vím, že existují sofistikovanější způsoby, ale prosím Vás, neberte mi to! S přátelským pozdravem
Michal
Pěkný večer, Michale,
článkem jsem neměla v úmyslu pohanět českého turka na věky a zabránit všem, aby ho pili. Jen jsem chtěla poukázat na to, že možná existují lepší varianty. Pokud vám ale chutná a nic jiného nehledáte, proč ne? Tak ať chutná! 🙂
Přeji pohodové chvíle u kávy,
Markét
Pravá turecká káva je za mne ta nejchutnější na světě vůbec …
https://www.jidlonacestach.cz/turecka-kava/
Ten rozdíl oproti „české“ variantě je propastný 🙁
Přiznám se, že mně pravá turecká káva moc neučarovala. Měla jsem ji v Mostaru, připravenou tradičně v džezvě. Mojí srdcovkou je a asi navždy bude káva po italsku. 🙂 Naprosto ale souhlasím, že český turek je hrozný blaf. 😀
Děkuji za komentář a přeji fajn den,
Markét
Itálii mám moc rád, ale pokud bych si měl vybrat mezi italskou a tureckou kávou, asi by stejně vybral tu tureckou. Moc se mi líbí i ten samotný proces přípravy, ten rituál s kávou spojený. Dnes jsem se vrátil z jihu Itálie a víc než kdy jindy jsem si tam všímal jen toho častého „desetisekundového“ pití kávy. Já si kávu rád vychutnám déle.
Dobrý, abych se přiznal, u psaní tohoto komentáře popíjím mletou Jihlavanku bez kofeinu, kterou piju často a mám ji rád, je i levná, i když vím, že nejkvalitnější káva to není. Ale mě prostě chutná. Občas také kupuji rozpustné Nescafe bez kofeinu. Jen bych chtěl vědět, zda je podle Vás lepší turek, nebo rozpustná káva?