Taje brazilské kávy

Odkud pochází kávová zrnka, ze kterých si každý den připravujete kávu? Trochu jsem se nad tím pozastavila a zjistila, že vlastně ani moc nevím, kde všude se kávovník pěstuje a jaké jsou zvláštnosti každé jednotlivé kávy. Tak si na to pojďme posvítit společně. 🙂 V tomhle článku nahlédneme do tajů kávy z Brazílie.

Brazílie – země kávy

Brazílie je zemí kávy. Kávovník je zde jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin a káva je nejexportovanějším zbožím této jihoamerické země. Kávovníku se tu totiž velice daří díky brazilskému podnebí a vůbec první záznamy o pěstování naší oblíbené kávy pochází už z počátku osmnáctého století, takže tu už vlastně můžeme mluvit o dlouhé tradici.

Dnes je Brazílie největším producentem kávy na světě. Tomu také odpovídá charakter zdejšího pěstování, kterému velí spíše velké farmy, zatímco malých farmářů je podstatně méně. Je to trochu škoda, protože se zde dává důraz na kvantitu než na kvalitu, proto je dobré kupovat brazilskou kávu, jen pokud znáte její zdroj. Určitě si nechte poradit v kavárnách nebo ve specializovaných e-shopech.

V Brazílii se káva pěstuje hned v několika regionech. Nejznámějším z nich je Sao Paolo, které je jedním z největších producentů kávy v Brazílii. Dokonce tu vyprodukují až polovinu ze světové sklizně kávy, což je obrovské číslo. Tato káva putuje do celého světa z přístavu Santos, kterému bychom mohli přezdívat „kávový přístav“. Je totiž největším specializovaným přístavem na světě, ze kterého se vyváží káva.

Jak chutná?

Když se řekne brazilská káva, lidé hned začnou uznale přikyvovat, protože káva z Brazílie si vydobyla jakousi záruku kvality. Přitom to tak vůbec nemusí být, je to jen stereotypizace. Káva se v Brazílii pěstuje na obrovské ploše, pěstované odrůdy kávy se liší stejně jako postupy pěstitelů. Neexistuje tedy jen jedna „brazilská káva“, ale hned pestrý výběr těchto zrnek.

V Brazílii se pěstuje především arabika, a kdybychom to měli nějak zobecnit, mívá měkkou a jemnou chuť s různými podtóny. Častý bývá čokoládový či oříškový podtón a minimální kyselost, což zachutná především (a nejen) kávovým začátečníkům. Vždy je ale lepší se poradit s prodejcem a prodiskutovat s ním, jakou kávu vám prodává a co od ní můžete očekávat, protože, jak už jsme se zmínili, není brazilská káva jako brazilská káva.

Můžete vyzkoušet třeba brazilskou kávu Santos, která má právě čokoládovo-oříškové tóny a nemá nakyslou chuť.  Můžete vybírat mezi zrnkovou či mletou a k dispozici je i speciální dárková dóza, pokud uvažujete o dárku pro kávomila. Pokud nemáte rádi extrémy, pak brazilskou kávu určitě zkuste.

Pro mě osobně se brazilská káva řadí mezi mé oblíbené. 🙂

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Fernando Stankuns, na základě licence CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.