Taje keňské kávy

Říká se, že Afrika je kolébkou kávy. My se po Etiopii vypravíme do dalšího koutu černého kontinentu, a to do Keni, abychom se dozvěděli víc o kávě, která se tam pěstuje a která může urazit dlouhou cestu až do našich kaváren a domovů. Takže… jaké jsou taje keňské kávy? 🙂

Káva a Keňa

Keňa patří beze sporu k nejvýznamnějším pěstitelům kávy nejen na africkém kontinentu, ale na celém světě. I když bylo pražení kávy v Keni známé už o několik století předtím, kávovník se zde začal pěstovat a šířit až v devatenáctém století, kdy byl do Keni přivezen z Etiopie a Tanzanie, ale to nic nemění na tom, že dnes již má pěstování kávy v Keni velkou tradici a je považována za jednu z nekvalitnějších plantážních káv. Domorodci dokonce o keňské kávě říkají, že je v ní ukryta síla lva, elegance žirafy a rychlost geparda.

Káva se v Keni pěstuje ve vysokých nadmořských výškách a vulkanické půdě, oblíbenou oblastí je třeba okolí nejvyšší keňské hory Mount Kenya. Tyto unikátní podmínky zaručují arabiku vysoké kvality, kterou je Keňa proslulá. Navíc si Keňané dávají na pěstování opravdu záležet, káva je chráněná i vládou, protože se jedná o významnou komoditu.

Jak chutná káva z Keni?

Keňská káva opět nabízí širokou škálu chuťových profilů. Je chuťově výrazná, čistá a vyvážená. Bohatou a sametovou chuť doplňuje jemná kyselost příchutě mandarinky či pomeranče se sladkostí třešní a jemná kořeněnost. 

Zvláště oblíbenou je káva Top Masai, která je označována za jednu z nejkvalitnějších arabik na světě. Nabídne vám to nejlepší z keňské produkce kávy a její chuťový profil, který uspokojí každého kávového gurmána, v sobě spojuje sametovost s jemnou aciditou citrusových plodů a přirozenou sladkostí a vůní jasmínu. Jméno této kávě prý dali sami Masajové. Top Masai můžete sehnat zde v zrnkové i mleté variantě a také i v elegantní dárkové dóze nebo klasickém balení.

A co vy a káva z Keni? 🙂

*Použité fotografie: náhledový obrázek: goselin.jacques, na základě licence CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
 1. Nikola napsal:

  Prosím vás, Kilimandžáro je v Tanzanii 😉

  Tím pádem: „Káva se v Keni pěstuje ve vysokých nadmořských výškách a vulkanické půdě, oblíbenou oblastí je třeba okolí nejvyšší africké hory Kilimandžáro. Tyto unikátní podmínky zaručují arabicu vysoké kvality, kterou je Keňa proslulá.“ je naprostá blbost. V keni je to Mt. Kenya 🙂

  • Markéta napsal:

   Pěkný den, Nikolo,
   moc díky za upozornění na chybu, opravila jsem to. Kdo ví, na co jsem při psaní článku myslela, každopádně by mi ale prospěl návrat do školních lavic. 😀
   Přeji hezký víkend,
   Markét

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.