Taje kolumbijské kávy

Kolumbie, tajemná země vůní v Jižní Americe, je jednou z velmocí plantážní kávy. Zvláště arabice se zde daří a já se vsadím, že už jste někdy kolumbijská zrnka ve svém šálku ochutnali. Pojďme si tedy o kávě z Kolumbie říct víc a poodhalit trošku z jejich tajemství. 🙂

Káva a Kolumbie

Jak už jsme se zmínili v úvodním odstavci, Kolumbie patří mezi tři největší a nejvýznamnější producenty plantážní kávy na světě. Zaujímá celkové druhé místo hned po svém jihoamerickém sousedovi Brazílii. Arabica tu má pro svůj růst skvělé podmínky, méně kvalitní robustě se tu už ale tolik nedaří. Jelikož se také jedná o ekonomickou prioritu země, Kolumbie na kvalitu své kávy více než dbá.

Káva se v Kolumbii pěstuje v půdě vulkanického původu především v horských oblastech sahajících od And ke Kordillerám, kde se vyskytují různé klimatické podmínky umožňující pěstovat a sklízet kávová zrnka po celý rok. To s sebou přináší velkou rozmanitost, jak co se týče aroma a chuti, tak i kvality. Není tu také hrozba mrazu, který kávovníku velice škodí.

Jak chutná káva z Kolumbie?

Kolumbijská káva, to je především rozmanitost druhů a chuťových odstínů, což je ovlivněno různými mikroklimaty, ve kterých se káva v Kolumbii pěstuje. Co má ale kolumbijská káva společné, to je silné a výrazné aroma. Bývá jemná, aromatická a její chuť je příjemně hedvábná. Oproti některým jiným plantážním kávám má nižší obsah kofeinu.

Oblíbená je zvláště kolumbijská káva Supremo, která dostala svůj název nikoliv podle oblasti, kde se pěstuje, ale podle velikosti zrn. Jak název naznačuje, jedná se o velká zrna, která rostou ve výšce 2200 metrů nad mořem a díky vulkanické půdě a skvělým podmínkám se mohou chlubit silným kořeněným aroma s ovocnými i čokoládovými podtóny a vyváženou sametovou chutí. Potěší také jen nízká kyselost. Kolumbia Supremo tak vytváří harmonický celek, který potěší i kávomily začátečníky, tak i  gurmány.

Kolumbii Supremo můžete zakoupit jak v zrnkové i mleté variantě. K dispozici je také elegantní dárková dóza, která potěší jakéhokoli obdarovaného kávomila. Má tak výraznou a příjemnou chuť, že rozhodně nemáte koupí co zkazit. 🙂

A co vy a kolumbijská káva? Já se přiznám, že patří k mým oblíbeným. 🙂

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Ted McGrath, na základě licence CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.