Recenze: káva (nejen) do firem od Coffee Experts

Ráda ochutnávám a objevuji zrnkovou kávu z celého světa, různých značek i z různých pražíren, abych si rozšířila obzory, ale také pokračovala v hledání kávomilského svatého grálu. Tentokrát jsem vyzkoušela zrnkovou kávu Caffè Montenero Amore, kterou mi k ochutnání poslal milý tým z CoffeeExperts.cz. Jaké mám dojmy a jak mi jejich káva chutná, se dozvíte v recenzi. 

Coffee Experts se specializují zejména na dodávání kvalitní zrnkové kávy a služeb s tím spojených do kanceláří a firem. Když mě oslovili, zda bych neměla zájem o vyzkoušení jedné z jejich káv značky Montenero, neváhala jsem, i když můj pokoj v bytě se dá jen stěží nazvat kanceláří či pracovnou. Rozhodla jsem se celou recenzi tedy pojmout z hlediska jediného uživatele, milovnice kávy, která od zrnkové kávy očekává vyváženou chuť a každodenní požitek z pití pravidelného šálku mého oblíbeného nápoje.

Coffee Experts nabízí hned sedm různých druhů zrnkové kávy, všechny značky Montenero. Nabídka je opravdu široká a myslí na všechny – milovníky silné hořké kávy, gurmány, kteří si libují v ovocných tónech s jemnou aciditou, příznivce espressa, ty, kteří dají přednost jednodruhové 100% arabice, i ty, kteří rádi objevují nové kombinace a směsi zrnek různé světové produkce.

Výběr to byl nelehký, na druhou stranu je však web CoffeeExperts natolik přehledný a informuje kávomila o všem, co potřebuje vědět, aby si vybral tu správnou kávu. V popisku každé z káv se dozvíte, kde byla káva vypěstována, zda se jedná o arabiku či robustu, zda je to směs či jednodruhová káva, jaké aroma, cremu, chuť i podtóny můžete očekávat a na škále od nuly do sta si můžete snadno udělat obrázek o chuťovém profilu kávy.

Já dávám přednost zrnkové kávě, která je chuťově výrazná a silná s intenzivním aroma, pokud možno 100% arabika, a má jemnou aciditu, proto jsem si vybrala Caffè Montenero Amore. Amore nejlépe odpovídalo mým preferencím a, pozor spoiler, rozhodně mě nezklamalo. Jedná se o směs 100% arabiky z Brazílie, Indie a Salvadoru, která by podle popisu měla mít tu správnou vyváženost mezi hořkostí a ovocnou složkou kávy a střední pražení, při němž vyniká plná chuť kávy.

Byla jsem zvědavá, nakolik je popis kávy pravdivý. Mnohokrát jsem se totiž setkala s tím, že jsou chuťové vlastnosti a aroma zrnek popsaná o dost vzletněji než ve skutečnosti a káva je pak spíše zklamáním. V případě Coffee Experts a Montenero Amore jsem ale byla příjemně překvapená, protože nic z popisu kávy na webu nebylo nadsazené ani marketingovou vějičkou. Dostala jsem přesně to „příjemné aroma s květinovými až citrusovými tóny, patrnou aciditu, avšak jemnou hořkost, nepatrnou sladkost, vyváženou chuť se střední květinovo-ovocnou dochutí“. Jen vlastnosti cremy, která by měla být střední s barvou vlašských ořechů, jsem nemohla posoudit, protože si kávu připravuji ve french pressu, kde se mi crema vykouzlit nedaří.

Montenero Amore je přesně tou zrnkovou kávou, kterou si dokážu nejvíce vychutnat, a za výběr té vhodné kávy pro mě vděčím právě prakticky vyvedenému webu s nabídkou káv a jejich popisem. Vyžadovalo to několik pokusů a experimentů, než jsem přišla na perfektní poměr zrnek a vody, aby chuť kávy nejvíce vynikla, ale tak je to pokaždé, když zkouším něco nového.

Kromě nesporných kvalit zrnkové kávy mě však také potěšil celkový přístup Coffee Experts k mé osobě. Nejenže podle balíku hned poznáte, že se k vám řítí pořádný nášup kofeinu a voňavé kávy, ale zájem o vás jakožto zákazníka pro tým Coffee Experts po zaplacení nekončí. Možná to zní jako další z těch marketingových frází, které lákají k nákupu, ale tentokrát to není jen slovíčkaření. Komunikace mezi námi ani poté neskončila a navíc jsem v balíku kromě štědrého kilového balení Montenero Amore našla i osobní vzkaz s přáním, ať si kávu řádně vychutnám a ať se daří i mému blogu. Taková milá pozornost se jen tak nevidí a rozhodně potěší.

Káva dorazila v kilovém sáčku s jednosměrným ventilem, který udržuje kávová zrnka čerstvá a voňavá tak, jak to má být. Žádný vzduch se nedostane dovnitř, ale zrnka uvnitř mohou postupně uvolňovat aroma. Nic se nevyrovná tomu blaženému pocitu, když poprvé otevřete balení čerstvé kávy, a obklopí vás ta známá podmanivá vůně.

Jedinou nevýhodu pro mě jakožto freelancera, který pracuje sám a nesdílí svou pracovnu s nikým jiným, je právě ono kilové balení. Jelikož si připravuji jen jeden šálek kávy denně, bude mi trvat týdny a měsíce, než kávu spotřebuju. Do té doby se postupně vytrácí čerstvost, aroma i výrazná chuť. Na druhou stranu mě to alespoň konečně donutilo pořídit si vakuovou dózu, abych zrnka uchovala co nejdéle čerstvá. Coffee Experts se však specializují na dodávání kávy do kanceláří, kde mají zaměstnanci mnohonásobně větší spotřebu zrnek než já, takže jim to sotva mohu mít za zlé.

Kávu Montenero určitě doporučuji nejen do firem a na pracoviště. Pokud máte větší spotřebu kávy a nevadí vám kilové balení, pak rozhodně neuškodí vyzkoušet ji i doma. Od kvalitní kávy ke kvalitnímu a pozornému servisu si ještě připočtěte, že Coffee Experts dělají vše s láskou ke kávě, vědí, odkud jejich káva pochází, co obnáší její pěstování, kde a jak se praží. To je staví o stupínek výš nad většinu dodavatelů kávy na trhu.

PS: Děkuji Coffee Experts za milou péči a pořádnou zásobu kvalitní kávy. 🙂

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.