Nejčastější chyby při šlehání mléka tryskou

Šlehání mléka na dokonalou mléčnou pěnu vypadá jednoduše, ale může vás pěkně potrápit. Stačí totiž maličká drobnost a najednou mléčná pěna není taková, jakou byste si přáli. Pojďme se tedy společně mrknout na běžné chyby, které vám mohou snadno překazit radost z kávového požitku, a říct si, jak se jim příště vyhnout. 🙂

Pokud hledáte přesný postup, jak si mléko našlehat buďto pomocí ručního šlehače nebo pomocí trysky na kávovaru, nezapomeňte navštívit tenhle článek. Dozvíte se v něm vše podstatné včetně toho, jaké mléko je nejvhodnější, kde si pořídit dobré vybavení a jak si při šlehání mléka poradit.

Tomu, jak vybrat kávovar, který bude vyhovovat vašim potřebám, se důkladně věnuje srovnání na portálu Testado. Doporučuji mrknout.

A teď pojďme najít odpověď na otázku: Jaké jsou nejčastější chyby při šlehání mléka pomocí trysky kávovaru?

Nemáte vhodné mléko či konvičku

Možná vás to překvapí, ale na mléčnou pěnu má vliv i vaše vybavení. Tak třeba moc dobrého výsledku nedocílíte, když budete mléko šlehat v porcelánové konvičce a použijete nevychlazené levné mléko. Naopak, nejvhodnější je nerezová konvička (při další návštěvě kavárny si můžete všimnout, že baristé používají právě ji) a plnotučné mléko, které je dopředu vychlazené. Nedoporučuji kupovat levná trvanlivá mléka, ale čerstvá a kvalitnější.

Parádní mléčnou pěnu nenašleháte jen tak v ledasjaké konvičce.

Zapomínáte před šleháním profouknout trysku

Zdánlivě nedůležitý krok, ale také dělá divy. Před každým šleháním nezapomeňte trysku profouknout, ať se zbavíte vody, která při předchozím šlehání v trysce zkondenzovala. Také nechcete mít v mléce bakterie a podobné potvůrky, které se v trysce během té doby mohly usadit.

Máte špatný úhel trysky a konvičky

Pokud jsou tryska a konvička ve vzájemném špatném úhlu, mléčná pěna se vám nemůže našlehat správně, protože se mléko nešlehá rovnoměrně. To vám například prozradí zvláštní pištivý a škřípavý zvuk, který napovídá, že něco není v pořádku. V mléce se vám pak budou tvořit velké bubliny, které tam samozřejmě mít nechcete.

Je dobré mít trysku zhruba v 45 stupňovém úhlu a držet konvičku rovně, nenaklánět ji na stranu, dopředu ani dozadu. Konvička by měla být do poloviny plná mléka, ne více. Pokud se učíte šlehat mléko pomocí trysky, držte konvičku za ucho, protože se tak vyhnete případnému spálení ruky v případě, že neodhadnete dobu šlehání.

Trysku opřete o zobáček konvičky a ponořte ji asi jeden centimetr pod hladinu mléka. Ujistěte se, že je konvička v rovné poloze a není nakloněná.

Tryska je ve špatné poloze

Když už vychytáte ten správný úhel konvičky a trysky, ponoření trysky a polohu konvičky, může se stát, že ještě chybujete, co se týče polohy trysky. Ta by totiž neměla mířit přímo doprostřed konvičky, ale trochu ke straně, aby mléko rozvířila a jaksepatří našlehala. Pokud trysku namíříte doprostřed, nevytvoří se ten správný vír a mléko bude bublat uprostřed. Když ji však namíříte trochu ke stěně konvičky, pak mléko koluje dokola a šlehá se.

Při šlehání s konvičkou hýbáte

Možná vás to svádí při šlehání s konvičkou hýbat, aby se mléko našlehalo důkladně ze všech stran. Tím ale však narušíte samotný proces šlehání, nepomůžete mu. Trysku kávovaru mějte opřenou o zobáček konvičky, což vám pomůže držet konvičku rovně a v klidu.

Vypnete šlehání příliš brzo nebo příliš pozdě

Ze začátku šlehání uslyšíte takový praskavý klokotavý zvuk (to se vám právě vytvořila pěna), po chvíli už ale šlehané mléko spíše poklidně šumí (už ho jen dohříváte na tu správnou teplotu). Pokud slyšíte něco jiného, pak je pravděpodobné, že něco děláte špatně. 

Jakmile vás konvička v ruce začne pálit tak, že na ní skoro neudržíte ruku, vypněte páru. Ne dříve (mléko by nemělo dostatečnou teplotu), ne později (mohlo by se stát, že mléko převaříte). Chce to trochu cvik, poznat ten správný moment. Mléko by mělo mít mezi 55 a 65 stupni Celsia, konvička by vás tedy měla pálit do ruky skoro až nepříjemně, ale ne tak, abyste se spálili. Z mléka by se nemělo kouřit, tvořily by se vám v něm bubliny a nemělo by tu správnou texturu.

Nejdřív vyndáte konvičku a pak teprve vypínáte trysku

Když vás konvička začne pálit, měli byste v klidu vypnout trysku a pak konvičku pomalu vyndat. Pokud totiž nejdřív vyndáte konvičku a pak vypínáte trysku (nebo konvičku po vypnutí trysky vyndáte moc rychle), v našlehaném mléce se vám vytvoří spousta bublin. Také se vám nejspíš stane, že něco z obsahu konvičky vystříkne na vás a nedejbože vás spáli nebo zašpiní.

Po šlehání zapomínáte opět trysku očistit

Potřebujete se okamžitě zbavit mléka, které zůstalo uvnitř v trysce i na ní a udržovat trysku bez nečistot, takže ji po šlehání vždy znovu otřete a profoukněte. Kromě hygienických trampot by vám to totiž mohlo opět pěkně zavařit při dalším a dalším šlehání a nejspíš i v případě vašeho zdraví.

Pomohlo to? Našli jste právě tu chybu, kterou nevědomky děláte, a která z vaší mléčné pěny dělá řešeto? Doufám že ano. Podělte se o své zkušenosti a postřehy v komentářích. 🙂

*Použité fotografie: náhledový obrázek: camirisk, na základě licence CC BY 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Mléčná pěna napsal:

    Dobrý den, lámu si hlavu pri napěnění mléka. Koupila jsem malý pákový kávovar DeLonghi s tlakem 15bar. Kafe super ale to peněni. Shlidla jsem všemožny videa a nejak mam spis pocit ze tyhle kavovary s kratkou tryskou ty peny snad ani nejsou schopný. Tryska nejde ani naklonit tak jak ve všech videich ukazují. To znamena ze to nikdy nepujde?

    • Markéta napsal:

      Pěkný den,
      takhle „naslepo“ asi nebudu schopná přijít na to, v čem je problém, ale řekla bych, že když tam ta tryska ke šlehání mléka je, nějakou pěnu by umět našlehat měla. Asi ne tu sametovou jako z kavárny, ale nějakou ano. Zapátrala jsem na internetu a vyskočilo na mě tohle diskuzní vlákno: https://www.rhvending.cz/delonghi-ec-680.r-nefunkcni-napeneni-mleka. Nemůže být problém v chybějícím těsnění?
      Případně mrkněte na tenhle článek: https://www.dokonalakava.cz/blog/zpenovani-mleka-na-kavovaru-de-longhi/. Jsou tam tipy, jak na šlehání mléka konkrétně u kávovarů De Longhi. S Snad něco z toho pomůže. 😉
      Mějte se hezky,
      Markét

      • Dave napsal:

        Dobrý den,

        moc díky za tip, stejný problém a opravdu chyba v absenci těsnění.

        Dave

        • Markéta napsal:

          Ahoj, Dave, jsem ráda, že se problém vyřešil a tryska už pění. 😉
          Markét

          • Dave napsal:

            Ahoj, Markét. JJ pění a je to paráda. Absence byla však způsobena moji nešikovností při čištění :-), kdy se mi těsnění podařilo jaksi ztratit. 🙂 Ale tvůj tip byl super. Ještě jednou díky. Dave

  2. Dominika napsal:

    Ahoj 🙂 já jsem měla stejný problem, ale nejvetsi chyba byla v mlece 🙂 docetla sem to tady https://www.lazenskakava.cz/jak-vybrat-mleko-na-slehani/ tak snad se nekomu bude hodit 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.