Načepujte si ledovou kávu

Myslíte, že čepovat se dá jen pivo, cider nebo limonáda? Nebo že káva nepatří do plechovky? Letní trendy tohoto roku nás rychle vyvádí z omylu. Takzavané nitro coffee se totiž balí do sudů a z nich se poté dá čepovat s pomocí dusíku. A můžete to zkusit i doma, i když to asi nebude zrovna jednoduché. 🙂

Co je „Nitro Coffee“?

Nejspíš jste o tom ještě neslyšeli, ale Nitro Coffee o sobě dává pomalu vědět. Zatím na něj můžete narazit třeba v kavárnách a barech v New Yorku, kde před pár lety někoho napadlo, proč vlastně v létě nezkusit čepovat ledovou kávu přímo na baru? A tak se v pražírně Stumptown Coffee Roasters dali do díla a vznikl ledový osvěžující nápoj s názvem Nitro Coffee.

V překladu tato „dusíková káva“ (z anglického nitrogen – dusík) není ničím jiným, než cold brew (tedy kávou extrahovanou za studena, více o ní zde), která se balí do sudů a z těch se poté v kavárnách nebo na baru čepuje s pomocí oxidu dusného (N2O) ze staré dobré pípy.

Podobně se cold brew také začalo objevovat v plechovkách či sklenicích, ledová káva sycená dusíkem a připravená okamžitě osvěžit, když je příliš horko a vy byste si dali kávu. S balenou kávou už se setkáte i u nás – například Colt Brew nabízí zastudena extrahovanou kávu v 250 ml plechovkách – a hádám, že do budoucna takových počinů přibude. S touto metodu si pohrávají také v řetězcích Starbucks.

Nitro Coffee totiž má kromě osvěžující a příjemně sladké a chladivé chuti také i atraktivní vzhled. Po styku s dusíkem, který kávu zjemní, vytváří takzvaný lavinový efekt, kdy se vám barva kávy mění před očima. S něčím podobným se setkáte například u tmavého Guinnessu.

Nitro Coffee si ti dobrodružnější z vás mohou vyzkoušet připravit i doma, jak ale popisuje pan Cuketka, není to zrovna jednoduchá záležitost. Výsledek ale stojí za to. 🙂

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Jun Selta, licence CC BY 2.0, flickr.com

 

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.