Co se děje v těle poté, co dopijete kávu

Už jste někdy přemýšleli nad tím, co se po dopití každodenního šálku kávy děje ve vašem těle? Jak dlouho na vás kofein působí a jak ovlivňuje váš metabolismus? Pojďme se na celý proces podívat od prvního usrknutí až po dobu několik hodin poté, co jste dopili. 😉

Od prvního doušku

Už od prvního doušku se káva dostává do vašeho krevního oběhu. Trvá zhruba 45 minut, než tělo absorbuje veškerý kofein, a v průměru 4 až 6 hodin, než kofein přestane účinkovat.

Doba, po kterou má kofein vliv na naše tělo, se liší podle věku, zdravotního stavu a medikace. Existují také tři různé úrovně citlivosti na kofein, které určují, jak je lidské tělo schopné strávit kofein a jaký vliv poté kofein na člověka má. V průměru ale platí zmíněných 4 až 6 hodin, kdy kofein ovlivňuje funkce těla.

Kofein a mozek

Když pijete kávu, kofein se ihned dostává do těla a v játrech se rozloží na chemické látky, které potom putují do celého těla. Zajímavější je ale podívat se, jaký má kofein vliv na lidský mozek.

Kofein se podobá chemické látce adenosinu, která ovlivňuje cyklus bdění a spánku. Jakmile se adenosin spojí s dostatkem receptorů, je to pro mozek signál, že je čas ke spánku nebo k odpočinku. Když pijete kávu, molekuly kofeinu se vážou s adenosinem a zabraňují adenosinu, aby se vázal s receptory. Jinými slovy, kofein nenahrazuje potřebu spát, jen odstraňuje pocit únavy a ospalosti. Proto máte po kávě pocit přívalu nové energie.

Kofein stimuluje vytváření adrenalinu, který zvyšuje tepovou frekvenci a otevírá vaše dýchací cesty, takže se cítíte víc „nabuzení“. Kofein má navíc ovlivňuje i hladinu dopaminu, hormonu štěstí v mozku. To je také důvod, proč se po kávě cítíte uvolnění a šťastnější. Není divu, že káva je považována za drogu, protože podobné účinky má také kokain.

Kofein jako droga

Kofein je návyková látka. Pokud si každý den dáváte víc a víc, vzniká závislost, takže s kávou opatrně, milí kávomilové. 🙂 Existuje dokonce i smrtelná dávka kofeinu – pohybuje se okolo 150 miligramů na kilogram tělesné váhy.

Na předávkování kofeinem byste tedy museli vypít naráz asi 70 šálků kávy, pokud vážíte okolo 70 kilogramů. Něco takového vlastně není fyzicky možné, protože by se to všechno nevešlo do vašeho žaludku. Navíc byste začali mít halucinace ještě před tím, než by se vám to vůbec podařilo.

A kofein mizí z těla…

…poté, co ho odfiltrují ledviny. Vyloučíte ho v moči. Kofein má také diuretický efekt na vaše tělo, to znamená, že v moči vyloučíte víc vody než obvykle. Proto máte po dopití šálku kávy okamžitý pocit žízně a vaši kávu by vám v kavárně měli servírovat i se sklenkou vody.

Poté, co kofein odchází z vašeho těla, můžete pocítit opět únavu a ospalost, protože ustupuje dopamin a naopak se zvyšuje hladina adenosinu v mozku. A právě v téhle chvíli začínáme pomýšlet na další šálek kávy. 😉

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Calgary Reviews, na základě licence CC BY 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře
  1. Emil Fiala napsal:

    Dobrý den, slečno Markétko, na mě káva působí opačně. Čím víc ji vypiju, tím více se mi chce spát. Jinak jsem na Vaše stránky dostal díky reklamě na Seduo kurzy angličtiny. Upoutal mě nejprve Broňa a přes YouTube jsem přistál až u Vás. Máte pravdu, je to k vzteku. Člověk se učí jazyk pomalu celý život a mluvit se neodvažuji, protože mi automaticky nenaskakuje nic max. samostatně izolovaná slovíčka. Taky rád cestuji a bez angliny se to už dneska nedá. Poznal jsem dvě šarmantní dámy, které mluví plynule, protože delší čas v cizině žily. Mně je pak trapně se pokaždé na něco ptát. Musím to zlomit. Doufám, že do léta se stihnu naučit alespoň základní konverzaci.

    • Markéta napsal:

      To je důkaz toho, že jsme všichni navenek podobní, ale vlastně úplně jiní. :)) Také se mi to někdy stává, chvíli mám útlum a kofein naběhne až po nějaké době. 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.