1. října je mezinárodní den kávy

Možná to víte, možná ne, ale káva má také svůj mezinárodní den. Není divu, vždyť je to jeden z nejoblíbenějších nápojů, kterého se denně vypijí asi dvě miliardy šálků po celém světě. Poznačte si do kalendářů datum 1. října, ať to můžete řádně oslavit nějakým voňavým a silným espressem. Na oslavu ještě přihodíme 7 zajímavých a překvapivých faktů o kávě. 🙂

Káva je ovoce.

Když usrkáváte šálek černé kávy nebo latté, zdá se to až skoro neuvěřitelné, ale ano, v podstatě pijete umletá zrnka ze středu ovocných bobulí. Více o cestě kávy z kávových plantáží do vašeho šálku se dočtete v této sérii článků.

Káva původně vůbec nebyla nápoj.

Káva původně nebyla považována za něco k pití, ale k jídlu. První africké kmeny nepražily kávová zrnka a nezalévaly je vodou, ale zpracovávaly je spolu s tukem do jedlé koule, kterou potom pojídaly a dodávaly svému tělu energii z obsahu kofeinu.

Za vším prý stojí kozy.

Koho vůbec poprvé napadlo kávová zrnka si upražit, zalít vodou a vypít? Koluje legenda (nakolik je pravdivá, to už asi nikdo nezjistí), ve které si etiopský pastevec v 9. století všiml, že jeho kozy jsou nějak podezřele čilé poté, co se pásly na těch zvláštních zrníčkách. Nedalo mu to a vyzkoušel to taky, a tak se zrodil první šálek kávy na světě.

Slovo káva pochází z arabštiny.

Tohle nás už asi tolik nepřekvapí, vždyť Arabové si na kávě vytvořili svou vlastní bohatou kulturu. Slovo káva pochází z arabského „qahhwat al-buchta“, což v překladu znamená „fazole vína“. Většina kávové terminologie pak pochází od dalších mistrů, jak jinak z Itálie. Tak třeba „espresso“ má co dělat s „tisknutím, stlačením kávy“ a právě ten správný tlak umí vykouzlit tenhle italský majstrštyk.

Americano má svůj původ v druhé světové válce.

Za války museli američtí vojáci kávou šetřit, a tak jim bylo nařízeno ředit si silnou černou kávu nebo espresso vodou, protože i tak bylo samo o sobě příliš silné. Když tedy máme chuť na pořádný kotel silné černé kávy, můžeme za to vděčit americké armádě.

Teoreticky je velké množství kávy smrtelné.

Nemusíte se ale děsit, protože prakticky je to téměř neproveditelné. Hovoříme totiž o minimu sedmdesáti kávových šálků, pokud vážíte okolo 70 kilogramů. Smrtelná dávka kofeinu je odhadována na 150 miligramů na kilogram tělesné váhy. Obsah vašeho žaludku ale na takovou nálož není dost velký, takže tu vlastně mluvíme jen teoreticky. Nic to ale nemění na tom, že čím víc kávy každý den vypijete, tím větší závislost si můžete vypěstovat. Více o účincích kávy na tělo se dočtete v tomto článku.

Nejvíce kávy se vypije v New Yorku.

Newyorčané prý vypijí až sedmkrát více kávy než kdekoli jinde. Snad to bude tím, že v tomhle velice hustě osídleném velkoměstě je kavárna na každém rohu. Navíc je to přece město, které nikdy nespí.

Přeji příjemné oslavy mezinárodního dne kávy! 🙂

*Použité fotografie: náhledový obrázek: Rob Sinclair, na základě licence CC BY-SA 2.0, flickr.com

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.