Chemex

Chemex patří k oblíbeným metodám při přípravě dobré filtrované kávy. Vypadá trochu jako elegantní skleněná váza na květiny a příprava kávy v něm není vůbec složitá. V článku se o chemexu dozvíte víc.

Název chemex by mohl evokovat složité aparáty jako z chemické laboratoře, a jste docela blízko pravdy. Možná vás ale překvapí, jak jednoduše a designově chemex vypadá. V podstatě se jedná o upravenou nádobu původně používanou v laboratoři, která je vyrobená ze skla a má tvar uprostřed zúžené vázy nebo přesýpacích hodin. V zúženém místě je dřevěná součást připevněná koženou šňůrkou, ta slouží mimo jiné jako pohodlné držadlo, díky kterému se nespálíte o horkou kávu. Nejdůležitější součástí chemexu je filtr.

Kde se vzal chemex?

Chemex je vynálezem Američana Petera Schlumbohma. Tato alternativní metoda přípravy kávy se poprvé objevila roku 1940 a brzy si získala srdce milovníků kávy v Americe, kde se velice rychle zabydlela v domácnostech. Jen tak pro zajímavost, pan Schlumbohm byl poněkud excentrickým chemikem a vynálezcem, z jehož tří stovek vynálezů se prosadil jen jediný – chemex.

Příprava kávy v chemexu

  1.  Nejdříve si umelte kvalitní čerstvou kávu na hrubo.
  2.  Před použitím propláchněte filtr. Pokud to neuděláte, mohl by vám nepříjmně ovlivnit chuť výsledného nápoje.
  3.  Filtr vložte do vrchní části chemexu a nasypte do něj kávu.
  4.  Připravte si vodu o teplotě ideálně 94 až 96 stupňů.
  5.  Kávu zalijte trochou vody, aby začala trochu pobublávat (z kávy totiž uniká oxid uhličitý).
  6.  Teprve poté začněte krouživými pohyby pomalu přilévat zbylou horkou vodu. Začíná proces louhování a kávy se brzy začne překapávat do spodní části chemexu.
  7.  Celý proces extrakce by neměl přesáhnout čtyři minuty. A je hotovo. Použitý filtr vyhoďte.

Kde se dá chemex sehnat?

Chemex můžete zakoupit v různých velikostech. Je tu varianta pro 3, 6, 8 a 10 šálků, takže zvažte, pro kolik lidí nebo jakou dávku kávy chcete naráz připravit. A nezapomeňte si také koupit filtry, budete je potřebovat. 🙂

A co vy? Už jste někdy chemex vyzkoušeli? 😉

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.