Domácí příprava kávy 1.: Co je domácí příprava kávy?

V úvodním článku našeho seriálu o domácí přípravě kávy se dozvíte, proč si připravovat kávu doma. Řekneme si něco o výhodách i nevýhodách a také rozpřášíme několik mýtů, které v naší společnosti stále vládnou.

Domácí příprava kávy vlastně není žádná věda. Není to tajemství určené jen několika zasvěceným. Cílem tohoto seriálu je ukázat Vám, jak snadné to je a poodhalit Vám, jak na to.

Co se vlastně myslí domácí přípravou kávy? Je to, jak název napovídá, příprava kávy v domácích podmínkách. I když to může svádět, k domácí přípravě kávy nepatří rychlopříprava instantní kávy nebo český turek. Jedná se o alternativní způsoby, které umožňují uvařit si doma kvalitní kávu za pár korun. Jaké způsoby to jsou, si řekneme v některém z následujících dílů. Teď už ale k důvodům, proč byste měli domácí přípravě kávy dát šanci.

 

Věděli jste, že…

  • …káva, kterou si kupujete v supermarketu v domnění, že se jedná o chutnou kávu s intenzivním aroma, má do kvality a vůně poměrně daleko?
  • …si hravě zvládnete připravit doma kávu jako z kavárny, aniž byste k tomu potřebovali nakoupit složité přístroje za desítky tisíc?
  • ...instantní káva se vyrábí z těch nejméně kvalitních zrn a může dokonce ohrožovat vaše zdraví?

Domácí příprava kávy se pomalu ale jistě stává fenoménem.

Proč byste to měli vyzkoušet i Vy?

  • Je to snadné. Zvládne to opravdu každý, rozhodně nemusíte být profesionálním baristou.
  • Není to tak drahé. Těch pár korun navíc určitě ocení vaše zdraví a vaše chuťové pohárky.
  • Káva z kvalitních zrn voní a má chuť na rozdíl od instantních káv, kterým vůně a aroma vydrží maximálně několik minut po otevření.
  • Přátele vás budou zbožňovat. Láska prochází nejen žaludkem, i káva v tom má prsty.
  • Káva není jen o tom nalít do sebe co nejvíce kofeinu. Je to každodenní chvíle relaxace, setkání s přáteli, zastavení se ve shonu či příležitost k vydechnutí. Když si ji připravíte sami doma, vlastníma rukama za použití vlastního příslušenství, dostane tenhle chutný mok jiný rozměr.
  • Vy sami víte nejlépe, jak vám káva chutná, takže si ji můžete připravit podle svého. A zapojte třeba i svou kreativitu.

 

Má to jen minimální, zanedbatelné nevýhody, a sice:

Zpočátku budou vaše náklady o trochu vyšší, ale nejedná se o nijak extrémní částky. Tato invistice je však jednorázová, pak už stačí jen dokupovat zrnkovou kávu.

Domácí příprava kávy vám nejspíš zabere o pár minut víc, než kdybyste jen ohřáli vodu a zalili s ní instantní směs.

To nejsou zase tak nepřekonatelné překážky, co myslíte? Ačkoli u nás stále přetrvávají mnohé názory, že zrnková káva je drahá a příslušenství k domácí přípravě kávy ještě dražší, možná je na čase přesvědčit se, že na tom není ani zrnko pravdy.

V dalším díle ze série článků o domácí přípravě kávy si posvítíme na to, co všechno budete potřebovat a řekneme si něco o tom, jak poznáte kvalitní zrnkovou kávu – základ domácí přípravy kávy – a kde ji seženete.

Dáte domácí přípravě kávy šanci? 😉

Markéta
Jsem experimentátor, samouk a kreativec. Ráda se učím něco nového a inspiruji druhé. Potěšíte mě šálkem kávy, dobrou knihou, cestovatelskými zážitky a nakažlivým nadšením. ;)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.