Instantní káva si získala velkou oblibu nejen v českých domácnostech, ale po celém světě. Neuškodí nám tedy podívat se jí pod pokličku a říct si, jaká je její historie, proč je tak oblíbená, jaké jsou její přínosy a naopak mínusy a také jak se vyrábí. Pojďme na to. 🙂
Instantní káva poprvé spatřila světlo světa na konci 19. století, její rozšíření po celém světě ale zapříčinila první světová válka. Káva byla totiž součástí jídla pro armádu a instantní káva mnohé zjednodušila. Z fronty se poté šířila i do obchodů. Ve třicátých letech se na pultech objevila instantní káva s názvem Nescafé, kterou můžete pít ještě dnes.
Svou oblibu si vydobyla především díky jednoduchosti přípravy. Stačí jedna dvě lžičky prášku, zalít horkou vodou a může se servírovat. Pije se hojně ve všech částech světa, i když je její kvalita nesrovnatelná s kávou připravenou z čerstvých zrnek. Kvalita instantní kávy se ale neustále zlepšuje a snaží se přiblížit chuti klasické kávy. Možná i proto její spotřeba stále stoupá a v některých zemích má až neuvěřitelně velké procentní zastoupení (například v Británii jí patří 80% spotřeby). A v Řecku připravují své proslulé frappé také z instantní kávy.
I u nás, pokud zavítáte k někomu na návštěvu, tak vám pravděpodobně nabídne buďto turka nebo instantní kávu.
Abychom se dozvěděli, co nám může instantní káva nabídnout, měli bychom se zaměřit i na způsob, jakým se vyrábí. Ten nám o jejích kvalitách totiž mnohé poví.
Instantní káva se vyrábí z silného kávového extraktu, tedy z již jednou připravené kávy, a to z mletých a upražených zrn. Tato již silný kávový nápoj se z téměř 100 stupňové teploty prudce zchladí na 4 °C. Toto zchlazení poté ovlivňuje kvality instantní kávy.
Následuje proces sušení, buďto pomocí vymrazování ve vakuu, které odpařuje vlhkost, nebo pomocí rozprašování na stěny vyhřívaných bubnů pod tlakem, kvůli kterému poté usušená káva padá v podobě zrnek nebo granulí dolů. Káva poté putuje v podobě prášku nebo granulí na pulty obchodů.
K výrobě instantní kávy se používají méně kvalitní kávová zrna robusty, z arabiky se instantní káva většinou nevyrábí, alespoň ne v našich končinách (více o rozdílu mezi arabikou a robustou zde).
Také byste měli vědět, že instantní káva sama o sobě nevoní. To, co cítíte, nebo byste podle idealizovaných reklam cítit měli, má na svědomí chemické způsoby aromatizace. Ta se má postarat o to, aby výsledný nápoj z instantního prášku aspoň vzdáleně připomínali vůni a chuť skutečné kávy.
Pokud se tedy chcete vyhnout zbytečné chemii, doporučuji se porozhlédnout po nearomatizovaných instantních kávách. Co třeba místo Nescafé vyzkoušet instantní kávu Brazílie Gourmet? Nebo ještě lépe dát šanci alternativním přípravám kávy? 🙂
A co vy a instantní káva? Pijete, nepijete? Podělte se v komentářích. 🙂
*Použité fotografie: náhledový obrázek: Classic Film, na základě licence CC BY-NC 2.0, flickr.com