Jedním z mýtů, které vesele kolují společností, je, že při pražení přichází kávové zrno postupně o obsah kofeinu. Podle této logiky by tedy světle pražená zrna měla mít více kofeinu a ta tmavá méně. Jenže… je tomu tak doopravdy? Více se dozvíte v článku. 🙂
V jednom z předchozích článků jsme si přiblížili proces pražení kávy a v tomto článku jsme si podrobně popsali jednotlivé stupně pražení kávy a řekli si, k jakým změnám při pražení dochází. Jednu věc jsme však ještě vynechali: mění se nějak obsah kofeinu kávového zrna při pražení?
Možná už tušíte, že přesvědčení, že pražením se obsah kofeinu nějak výrazně mění, je prostě jen mýtus. Ve skutečnosti u různých stupňů pražení k nijak významným změnám, co se týče obsahu kofeinu, nedochází. Co se při pražení mění, jsou výsledné chuťové nuance kávy od acidity k hořkosti.
Dochází také ke změně velikosti kávového zrna. Při nižších stupních pražení bývají zrna menší. Pokud byste si tedy odměřili jednu odměrku světleji upražených zrn, vejde se jich tam víc než těch tmavších, a káva bude obsahovat o něco více kofeinu. Možná že odtud onen mýtus vzešel? 🙂
Pozor také na rozdíl mezi arabikou a robustou, které se co do obsahu kofeinu poměrně výrazně liší. Více se o těchto dvou druzích kávy dočtete v tomto článku, stručně řečeno však robusta obsahuje až dvakrát více kofeinu než arabika. Je tedy dobré se vždy informovat, jakou kávu si pořizujete a co od ní můžete očekávat. Spousta kávomilů dává přednost 100% arabice, někdo zase naopak upřednostní směs arabiky s menším procentem robusty.
A jak máte svou kávu rádi vy? Hodně kofeinu? Arabika nebo robusta? Podělte se v komentářích. 🙂
*Použité fotografie: náhledový obrázek: Ryan Adams, na základě licence CC BY 2.0, flickr.com