Označení fair trade přináší v současnosti mnohá nedorozumění, otázky i rozčarování nad o dost vyšší cenou oproti kávě bez této nálepky. Pojďme se tedy podívat, co to vlastně znamená, když je káva označena jako fair trade a řekněme si, o co tu ve skutečnosti běží.
Fair trade je anglický pojem, který se do češtiny překládá jako férový obchod, je zjednodušeně pokusem o nastolení spravedlivých podmínek při pěstování a vyvážení kávy v rozvojových zemích. Mnohdy totiž lidé, kteří se podílejí na obchodu s kávou, čelí chudobě či nelidskému zacházení, zatímco konzumenti ve vyspělých zemích obchodují s kávou za o dost rozdílných podmínek i cenových kategorií. Především se jedná o malé zemědělce, kteří jsou nuceni čelit konkurenci velkých společností a obřích plantáží, na kterých se káva pěstuje ve velkém měřítku.
Fair trade je celosvětovým hnutím, které si klade za cíl férovou komunikaci a obchod mezi těmi, kteří kávě věnují spoustu času a péče, a těmi, kteří jsou spotřebiteli kávy. Ačkoli je káva a kavárenská kultura v zemích prvního světa na vysoké úrovni, malí farmáři pěstující naše zrnka často bojují s chudobou, neudržitelností svého živobytí a špatnými podmínkami porušujícími pracovní právo. Nestálé výkupní ceny a tlak nadnárodních společností uvrhá mnohé pěstitele do bludného kruhu a jen stěží jim poskytuje prostor pro změnu. Produkce kávy je přitom na těchto malých farmách závislá.
Projekt Fair Trade přitom není žádnou novinku, snaží se zlepšovat podmínky v rozvojových zemích už přes dvacet pět let. Pokud tedy káva nese označení Fair Trade, znamená to, že plantáž, ze které zrnka pochází, splňují podmínky spravedlivého obchodu. Mezi standardy je například minimální výkupní cena, aby pěstitel mohl pokrýt své náklady a měl k dispozici i prostředky pro další investice putující do samotných farem či zdravotní a vzdělávání.
Zakoupením kávy se značkou Fair Trade víte, že s lidmi, kteří kávu na plantáži opečovávali, je zacházeno v rámci pravidel pracovního práva, a farma nijak nepoškozuje životní prostředí. Koupí tak dáváte šanci žít lidem v rozvojových zemí důstojnější život a zároveň si kupujete kvalitní kávu ze cenu, která tomu odpovídá.
Ochranná známka Fair Trade bývá umístěna na obalu tak, aby byla dobře viditelná. Vypadá takto:
Kromě toho může toto označení nést i čaj, čokoláda, kakao, třtinový cukr, banány, sušené ovoce, med, ořechy a další sortiment, třeba i různé umělecké či řemeslné předměty. Získat tuto certifikaci není úplně jednoduché, proto se také můžete setkat i s jinými logy na zboží. Tato loga nejsou oficiální a problémem je, že sice mohou dodržovat pravidla spravedlivého obchodu, vy však už nemáte jistotu, zda tomu tak je a nekupujete pouze dražší zboží se záměrně zavádějícím označením.
S hnutím Fair Trade se vyšší cena přirozeně spojuje, protože se v ní odráží mnohé faktory jako například ekologicky šetrnější pěstování kávy, vysoká kvalita produktu a už zmíněné dostatečné finanční prostředky putující k pěstiteli.
Bohužel ale situace mnohdy není tak růžová, jak by se zastáncům Fair Trade líbilo. Kromě toho, že by potenciálně mohlo pomoci tam, kde je potřeba, také poskytuje spoustu příležitostí vyhnat ceny produktů nesmyslně nahoru a tyto peníze následně nepředat farmám. Fair Trade může být i příležitostí pro obchodníky mnohonásobně vydělat na úkor pěstitelů, protože se jedná o moderní trend, který přitahuje čím dál více pozornosti.
Při koupi Fair Trade kávy se tedy vždy ptejte, odkud káva pochází, zkontrolujte si oficiální označení Fair Trade a nezapomeňte se také informovat o datu pražení zrnek. Určitě nemáte zájem koupit si o mnoho dražší kávu, která sice má hezkou trendy nálepku, zato nemusí být čerstvá a její cena neodpovídá zásadám hnutí.
A co vy a káva Fair Trade? Jaké s ní máte zkušenosti? Podělte se o své tipy v komentářích. 🙂
*Použité fotografie: náhledový obrázek: harl sundaram, na základě licence CC BY-NC-SA 2.0, flickr.com