Zamilovala jsem se do klasických mlýnků na kávu a pokukuji po nich, kamkoli jdu. I když se už vyrábí spousta moderních a kovových kávomlýnků, tyhle starobylé jsou čím dál oblíbenější. Možná proto, že nám připomínají doby minulé, kdy lidé nejměli žádné kávovary a popíjení kávy bylo rituálem, u kterého se scházeli s celou rodinou či přáteli.
Klasické mlýnky na kávu zkrátka mají své neopakovatelné kouzlo. Pojďte se spolu se mnou podívat na ty nejkrásnější z nich. Většinu má na svědomí firma Lodos, která vyrábí celou řadu těchto kávomlýnků krasavců.
Lodos je česká firma, která má dlouholetou tradici. Jejich mlýnky na kávu jsou velice kvalitní, o čemž svědčí i desetiletá záruka poskytovaná ke každému zakoupenému kávomlýnku. Sama používám mlýnek od této firmy a musím říct, že po třech letech každodenního mletí funguje stále na jedničku. Mlecí kameny jsou opravdu spolehlivé, i když jsem tomu zprvu příliš nevěřila.
(P.S. O tom, jak si vybrat vhodný mlýnek na kávu, jsem se podrobně rozepsala v tomto článku. Najdete v něm, jaká kritéria zohlednit, abyste si vybrali ten nejlepší kávomlýnek pro vaši potřebu.)
Tenhle kávomlýnek se nám zalíbil nejen svým příjemným starobylým designem a skvělou barevnou kombinací černého dřeva a stříbrné, ale také svou kvalitou. Samozřejmostí je nerez ocel a nastavitelná hrubost mletí. Dá se na něm umlít káva i na jemno, tedy na přípravu espressa.
Tenhle tmavý elegán od firmy Lodos je stylovou úctou starým kávomlýnkům, které používaly generace před námi. Umletou kávu z něj vyndáváte v malém šuplíčku. Ačkoli Lodos 1947 vypadá jako stařeček, ve skutečnosti má uvnitř kvalitní mlecí kameny, kterými se Lodos může chlubit. Je vyroben z bukového dřeva a je to česká ruční práce.
Tento mlýnek má příjemný „turecký“ vzhled, je podlouhlý a vyrobený ze zlaté mosazi. (Nenechte se zmást obrázkem, je prý opravdu zlatý.) Pokud tedy máte rádi kulturu východnějšího stříhu, Lodos Istanbul vás určitě mile překvapí.
Další z řady mlýnků na kávu od firmy Lodos, Lodos 1933, má zase trochu jiný vzhled. Opět má dřevěné tělo vyrobené z buku a kovové části jsou vyvedené ve zlaté. Umletá káva spadá do šuplíčku, takže její vyjmutí z mlýnku je pohodlné a bezproblémové. Navíc je téměř bezúdržbový, dá se snadno rozdělat a očistit od zbytků zrníček fouknutím.
Tento model firmy Lodos je ještě teprve mládě, začal se vyrábět v roce 2012. Designově opět nabízí něco nového, tentokrát má tvar podobný přesýpacím hodinám. Je to opět kvalitní ruční práce z bukového dřeva, kovové části jsou zlaté barvy. Samozřejmostí je opět 10 let záruka a nastavitelná hrubost mletí.
A máme tu i zástupce jiné firmy než Lodos, tentokrát zástupce japonské kvality. Hario MM-2 je sympaticky retro, ale zato v sobě skrývá kvalitní a moderní mlecí mechanismus. Mlecí kameny jsou keramické a dají se vyjmout, takže mlýnek lze snadno očistit pod tekoucí vodou. Nastavení hrubosti mletí je snazší než u kávomlýnků značky Lodos. A šikovnou vychytávkou je i guma vespod mlýnku, díky které vám přístroj nebude jezdit po kluzkém povrchu sem a tam.
Další zástupce Lodosu, tentorkát však ve světlém provedení. Lodos 1920 se může opět chlubit elegantním starobylým designem, kvalitními mlecími kameny s 10-letou zárukou a bukovým dřevem.
A jaký je vás oblíbený mlýnek? Vybrali jste si? Nebo máte jiného favorita? 😉
*Použité fotografie: náhledový obrázek: Olga Filonenko, na základě licence CC BY-SA 2.0, flickr.com